Eestlased loovad krüptovaluutat, mis võimaldab deebetkaardiga poes maksmist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Kuvatõmmis/Zantepay.com

Grupp eestlasi on loomas krüptovaluutat, mille käivitamiseks on investoritelt ICO (initial coin offering – krüptorahal põhinevate osakute pakkumise) raames kogutud juba 1,5 miljoni euro väärtuses Etherumi krüptovaluutat.

Zantepay ei soovi piirduda vaid krüptovaluuta loomisega, vaid tooks välja ka mobiilse rahakoti ning deebetkaardi, millega saab poes ostude eest tasuda krüptovaluutades.

Seni on firma kaasanud juba 6 086 529 oma süsteemi krüptomünti, veel on plaanis väljastada 10 miljonit münti, mis hinnastatakse 0,25€ tükk. Seega on praegusele lisaks kavas koguda veel ligi 2,5 miljonit eurot.

Zantepay kaasasutajad ei vastanud ajakirjaniku küsimustele, kuidas deebetkaart toimib ning mis riikides see tööle hakkab. Küll aga lubati, et kaardi tellimine on tasuta ning lisainfot postitatakse zantepay.com veebilehele.

Ettevõtte kaasasutaja sõnul on nende eeliseks tugev meeskond. Töötajate nimekirjaga tutvudes selgub, et vaid ühel on olnud tööalane kokkupuude krüptovaluutadega.

Ettevõtet süüdistatakse plagiaadis

15. mail avaldati veebisaidil Cryptovigilante postitus, milles süüdistatakse Zantepayd plagiaadis. Ettevõtte väitel ei ole süüdistusel alust. “White paper ei ole copy-paste, see oli meil 27.9.2017 esmakordselt kokku kirjutatud, mille kohta on ka logi olemas. Kui kellegi white paper näeb sarnaselt välja, siis ilmselt on hoopis nende white paper copy-paste (kirjapilt muutmata – toim),” ütles Geeniusele Zantepay kaasasutaja Lena Elvbakken.

Süüdistuse kohaselt on Zantepay white paper’is kasutatud lõike, mis on kopeeritud ajakirjast Forbes, blogipostitustest ning teiste ettevõtete white paper’itest.

Zantepaysse suhtutakse negatiivselt ka Facebooki grupis “Krüptoraha Eesti grupp”, mille osas on tegevjuht Mardo Soo ükskõikne.

“Kõik, mis on üleliigne (kommentaarid jne) pole aega sellega tegeleda. Vastasel juhul kaotame miljoneid eurosid ja väga palju aega. Aeg on meie jaoks kõige limiteeritud ressurss (kirjapilt muutmata – toim),” sõnas Soo.

Finantsjuhi tugevuseks on SEBs töötamine, kust ta lahkus 14 aastat tagasi

Kuigi Zantepay kirjeldus võib esmapilgul tunduda väga uuenduslik, siis sarnase tegumoega krüptoettevõtteid eksisteerib teisigi. Ainuüksi deebetkaarti arendavaid ettevõtteid on Cryptoslate veebilehe andmeil 19.

Geeniusele antud kommentaaris tõi ettevõte välja, et nende üheks suurimaks tugevuseks on kogenud meeskond ja nõustajad. “Oleme suutnud projekti kaasata erinevate kogemustega oma ala parimaid nii tehnilisest, legaalsest ja pangandus valdkonnast.”

Zantepay kodulehel olevast töötajate nimekirjast selgub, et vaid tehnoloogiajuht (CTO) Daniel Raissar on tööalaselt puutunud kokku krüptovaluutade eripäradega. Raissaar töötas mullu juulist kuni tänavu märtsini programmeerimisettevõttes Ignite OÜ, mis on tegelenud krüptovaluutade arendusega.

Teistel töötajatel LinkedIni andmeil kokkupuude krüptomaailmas tegutsevate ettevõtetega puudub. Veebilehel oleva töötajate kirjelduse juures tuuakse finantsjuhi (CFO) Ron Luvistsuki tugevusena välja SEB grupis töötamist. LinkedIni profiili andmeil lahkus ta sealt 14 aastat tagasi.

Deebetkaardi testimine käib

Ettevõtte üheks ärisuunaks on deebetkaart, millega saab tavalises kaupluses tasuda igapäevaste ostude eest krüptovaluutades. Testfaasis on huvilised tellinud 120 kaarti ning uute tellimuste vastuvõtmist alustatakse peale 15. juulit.

Peale ettevõttes töötavate inimeste on Zantepay arendusega tegevjuhi sõnul seotud ka Bitcoini tuumikarendajad, kes on Bitcoiniga olnud seotud selle algusest saadik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.