Uudis

Eestlased tahavad jälle kosmosesse: meie oma satelliidi toeks algas Hooandja kampaania

ESTCube-2. Foto: hooandja.ee

Eesti on juba kosmoseriik, aga eestlased tahavad jälle kosmosesse. Nimelt käib ESTCube2 satelliidi ehitamine ja selle edukaks lõpetamiseks avas meeskond äsja ühisrahastusportaalis Hooandja kampaania Eestlased kosmosesse.

ESTCube2 on kolm korda suurem eelkäijast ning selle abil soovitakse kosmoses katsetada ligi 300-meetrist päikesepurje.

“Päikesepuri, mis on tipptehnoloogiline kosmosearendus, võimaldab satelliidil kiiremini edasi liikuda, kuid Maa orbiidil töötab see samas ka pidurina. ESTCube-2-l kasutataksegi päikesepurje plasmapidurina, mis aitab satelliiti kiiremini kosmosest alla tuua,” kirjutab meeskond oma Hooandja kampaania lehel.

Niisiis püütakse ESTCube2 tehnoloogiaga lahendada probleem, milles Maa orbiit on satelliitidest üle koormatud. Plasmapurje abil on võimalik kasutud satelliidid Maale tagasi tuua. “Praegu võtab ühel satelliidil 700 kilomeetri kõrguselt Maa orbiidilt 500 kilomeetri kõrgusele jõudmiseks aega üle 30 aasta! ESTCube’il katsetatava tehnoloogia abil on seda võimalik teha vaid 6 kuuga,” kirjutab meeskond.

ESTCube2 meeskond. Foto: hooandja.ee

ESTCube’i meeskond, kes Hooandja kampaania abil püüab raketti kosmosesse lennutada juba 2019. aasta alguses, otsib projekti toetuseks abi 30 000 eurot. Sellega edendatakse satelliidi arendustööd ning lahendatakse olmemuresid, mis projekti meeskonnalt tülikana aega röövivad. ESTCube projekti, mille koguväärtus on 500 000 eurot (200 000 arenduskulude ja 300 000 raketikoha eest), viivad läbi peaasjalikult vabatahtlikud tudengid.

Vii oma soovid kosmosesse

Hooandjas projekti toetades on võimalik edastada oma soove kosmosesse, näha meeskonna poolt loodavat eksklusiivset sisu ning saada postkaarte.

100 või enama euro panustajatel on võimalik saada tükikese ESTCube päikesepurje omanikuks. 1000 euro eest on võimalik külastada Tõravere observatooriumi ning näha satelliidi valmimist oma silmaga. 3000 euro eest on võimalik saada endale ka ESTCube külgpaneeli täpne koopia. Projekti on võimalik toetada kuni 25 000 euro väärtuses korraga, sellise summa eest on võimalik ESTCube2 starti oma silmaga jälgida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.