Eelmisel kolmapäeval võttis Riigikogu vastu uue Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse. Tänu seadusemuudatusele ei pea muuhulgas e-residendid pangakonto avamiseks füüsiliselt Eestisse tulema. Pangakonto avamiseks peab pank endiselt ära tuvastama isiku, kes soovib kontot avada. Selle tarbeks asutati uus idufirma Veriff, mille tegijad julgevad väita, et nende teenus on maailma turvalisim virtuaalse isikutuvastamise teenus.
“E-residentsuse kitsaskohaks oligi pangakonto avamine, kõike muud sai distantsilt teha. Kuid selleks, kui sa oled e-resident Austraalias pidid ikkagi tulema Eestisse, et saada korraks kokku telleriga, kes vaatab sulle näkku ning saab öelda, et isikusamasus on tuvastatud. Meie töö oli leida ja näitada võimuorganitele lahendusi, et isikusamasust on võimalik tuvastada ka distantsilt,” sõnas Geeniusele antud intervjuus Veriffi asutaja Kaarel Kotkas.
Isiku tuvastamiseks peab klient end esialgu identifitseerima ID-kaardi või e-residendi kaardi abil. Seejärel peab veebikaameraga tegema dokumendist ning iseendast pildi. Pärast piltide edastamist kontrollib Veriffi töötaja nende samasust ning lisaks inimesele võrdleb pilte ka nutikas algoritm, mis võrdleb näojooni ning silmaiirist. Kui mõni klient ei läbi automatiseeritud kontrolli või tekib lisaküsimusi, siis viib Veriffi töötaja kliendiga läbi videointervjuu.
“Lisaks inimesele töötab meil taustal algoritm, mis kontrollib erinevates andmebaasides olevaid andmeid. Automaatne taustsüsteem kontrollib, kas dokument on kehtiv ning kas inimene on tehingu- ja teovõimelime. Eestis on meil ligipääs erinevatele riiklikele andmebaasidele, millest kogutud andmete põhjal saame kliendilt küsida kontrollküsimusi, mille abil saame veenduda, et inimene veebikaamera ees on tõepoolest see inimene, keda ta väidab end olevat,” täpsustas Kotkas.
Kasulik ka eestlastele
Esialgu on Veriff veebilahendus ehk nutiseadmete jaoks äppi veel ei ole loodud. Lisaks e-residentidele saavad teenusest kasu lõigata ka eestlased. Näiteks võimaldab see pangaga suhelda saartelt, kus ei ole pangakontoreid üldse või lähim neist asub 50 km kaugusel.
“Näoatuvastusalgoritmid on paremad, kui inimesed. Tehnoloogia suudab isikusamasust paremini tuvastada, kui inimene. Me kontrollime näos 120 erinevat punkti. Näiteks üks asi, mis inimesel kunagi ei muutu on silmaiiriste ja ninaotsa vaheline kaugus. Selle abil saame biomeetriat võrrelda erinevate algoritmide abil,” sõnas Kotkas.
Veriffi investoriteks on Mobi Solutions eesotsas Rain Rannu ja Linnar Viigiga ning Inbanki tütarettevõte Inbank Technologies. Viimase emafirmast Inbankist, saab ka Veriffi esimene pangast klient. Praeguseks on Veriff sõlminud koostöölepingu ka jagamismajanduse lipulaeva Uberi ja Eesti suurima netikaubamajaga Hansapost.
https://youtube.com/watch?v=o-G9HiG1tLY