Eestlaste järgmine satelliit TTÜ100 jõuab Maa orbiidile juba järgmisel aastal

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
TTÜ100 satelliidiprogrammi juht Rauno Gordon hoidmas käes TTÜ100 maketti. Foto: Ronald Liive

Neli aastat on Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) innovatsiooni- ja ettevõtluskeskususes Mektoryi arendatud satelliiti TTÜ100, mis peaks seniste plaanide kohaselt Maa orbiidile jõudma juba tuleval aastal.

TTÜ Mektory satelliidiprogrammi juhib Rauno Gordon, kelle sõnul on satelliidi ehitamine tudengitele suurepärane õppemissioon, mis annab teadmisi tarkvara, mehaanika, elektroonika ja projektijuhtimise valdkonnas.

TTÜ100 satelliidi kallal on töötanud sadu inimesi

Programmijuhi sõnul on läbi aastate projektiga tutvunud väga paljud inimesed ning mitme jaoks on see ka liialt keeruliseks osutunud. “Nelja aasta jooksul on satelliidi kallal töötanud sadu inimesi. Enamus neist on olnud tudengid, kuid on olnud ka neid, kes on õpingud juba lõpetanud,” sõnas Gordon.

Orbiidile jõudes on TTÜ100-l mitu eesmärki, näiteks on plaanis Maad pildistada ja edastada kõrgsageduslikku sidet. Gordoni sõnul on piltide edastamiseks vaja sidesüsteem tööle saada. Üks pilt on 100 km lai ehk resolutsioon ei ole väga kõrge, tänaval jalutavaid inimesi ei suuda piltidelt eristada, aga majad peaksid olema näha.

TTÜ100 abil on võimalik kaardistada kogu maakera. Piltidele üritatakse jäädvustada erilisi hetki, näiteks vulkaanide purskamisi, jää tulekut ja muid looduslikke nähtusi.

“Satelliidi ülelennuajal, mis kestab 10 minutit, on võimalik vastu võtta kaks kuni kolm pilti. Kui piltide edastamisel tuleb mõni probleem, siis saab edastust järgmise ülelennu ajal jätkata.
Tegu on esimese korraga, mil TTÜ tudengid saadavad satelliidi kosmosess,” seletas projekti juht.

Orbiidile lennutamine maksab hinnanguliselt 100 000 eurot

“Pildistamisest olulisem on teaduskatse, millega uurime mikroprotsessorite veakindlust. Kerges radiatsiooni keskkonnas on meil spetsiifiline kiip, millega saame vaadata, millised protsessorid on parema veakindlusega.”

Kui Maa pildistamine on suuremale enamusele hoomatav, siis TTÜ100 teaduskatse on ainulaadne ja loob maailma uut teadmist.

Gordoni sõnul ei ole nad partnerit, kes satelliidi kosmosesse lennutaks, veel välja valinud, kuid laual on mitmeid variante, nende hulgas ka sariettevõtja Elon Muski kosmosefirma SpaceX.

“Tahame TTÜ100 saata sellisele orbiidile, et ta käiks üle pooluste. Ta lendab igalt poolt üle, üle Eesti käib kaks korda ööpäevas,”.

Orbiidile saatmine läheb hinnanguliselt maksma 100 000 eurot.

TTÜ100 satelliidi kõige kallimaks osaks on päikesepaneelid. Foto: Ronald Liive

Projekti suurimaks rahastajaks on ülikool ise, kuid on leitud ka mõned sponsorid. Gordoni väitel on nad mõelnud ka ühisrahastuse peale, kuid hetkel ei ole selle kasuks ühtegi otsust langetatud. TTÜ100 oleks ülikooli enda tehnoloogiaplatvorm, mille peal nad saaksid ülikoolis väljatöötatud asju orbiidil testida.

Koos TTÜ100 satelliidiga saadetakse kosmosesse digitaalsel kujul Peep Sarapiku laul “Ta lendab mesipuu poole”. Kuna vaakumis helilained ei levi, siis laulu kosmoses kuulata ei ole võimalik, kuid selle tarbeks on TTÜ-l kavas ehitada koolidesse üle Eesti satelliitside vastuvõtjad, kust saaks laul kinni püüda ning taasesitada.

Laulu lennutamine kosmosesse on Eesti satelliitide kingitus Eesti rahvale EV100 programmi raames, milles osaleb ka EstCube 2.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.