Eestlaste krüptoäri läks hingusele, alles jäänud juriidiline keha äriti tankistile

Foto: Kuvatõmmis/Zantepay.com

Eelmisel suvel teatasid krüptovaluuta Zantepay eestlastest tegijad uhkusega, et on äri käivitamise raames investoritelt kogunud juba pea 1,5 miljoni euro väärtuses krüptovaluutat. Sellele lisaks sooviti kaasata veel 2,5 miljonit euro eest krüptovaluutat.

Tänaseks on kõik roosilised lubadused deebetkaardist, millega saab poes ostude eest tasuda krüptovaluutades, ja plaanid investeeringutest hävinenud. Erinevalt esialgu väidetust kaasati huvilistelt raha vaid ligikaudu 130 000 eurot.

Ärist alles jäänud juriidiline keha liiklus tuntud tankistile, kes on kaks korda oma nime vahetanud, hoidunud kriminaalmenetlusest viis aastat kõrvale ning on kohtulikult karistatud.

Tegevjuhi sõnul tehti suur viga turunduses

Kommentaaripalve peale, selgitamaks krüptoäris toimunut, teatas Zantepay tegevjuhi ametit pidanud Mardo Soo esialgu, et ajakirjanik peaks temaga võtma uuesti ühendust kuu või kahe pärast.

Soo tõi välja, et Eesti turg ei ole tal praegu sihtmärgiks ning “netikommentaatorid teemale” (kirjapilt muutmata toim.) tal aega ei ole.

Kuuldes, et artikkel valmib ka ilma tegevjuhipoolse vastulauseta, mille võimalust talle pakuti, otsustas ta oma kommentaarid siiski edastada.

Soo ütles, et Zantepay on tänaseks ära ostetud, äri arendamiseks kaasati huvilistelt pea 130 000 eurot ning turundamisele kulus kokku ligikaudu 300 000 eurot.

“Raha koguti kuskil 100 000 eurot, isiklikku raha investeerisime 30 000 eurot,” rääkis Soo. “Kuigi kulutasime turundusteenuste peale ca 300 000 eurot, ei andnud turundusteenuste kasutamine soovitud tulemust. Kogu kogutud raha kasutati projekti arendamiseks, kuid rahast ei piisanud, et projekt lõpule viia.”

Zantepay deebetkaart ei jõudnud Soo sõnul kasutajateni, kuid põhimõtteliselt saadi valmis tehnoloogiline lahendus, mille edasiseks arenduseks puudusid vahendid.

Soo sõnul õppis ta Zantepay projektist palju, ühe suure veana toob ta välja turunduspartnerite usaldamise.

“Enamus turundust tegime läbi partnerite ja kõik suured ootused ja lubadused, kui paljude inimesteni reklaamid ja intervjuud jõuavad, ei vastanud tõele,” rääkis ta. “Ühe partneriga lubati, et intervjuu läheb Fox Business saatesse, mida vaatab miljoneid inimesi, aga tegelikult tuli 150 vaatamist.”

Soo jättis Zantepay müügisumma avalikustamata. Lõpetuseks teatas ta, et ta on tänaseks valmis ehitanud uue krüptomündi, mille tehnoloogia on praegu viimases testimisjärgus.

Uueks omanikuks tuntud tankist

Äriregistrist nähtub, et varasemalt Zantepay OÜ nimeline ettevõtte kannab nüüd nime Mozeiqe OÜ ning selle juhatusse kuulub ainuisikuliselt Alexander Urmas Vest.

Vesti kohta internetist informatsiooni otsides jõuab kiirelt järeldusele, et sünnijärgselt kandis ta nime Urmas Sääsk. Oma nime on ta ära vahetanud kunagi pärast 2014. aastat, mil Harju maakohus mõistis ta süüdi kelmuses. Enne otsust redutas Sääsk 2008 kuni 2013. aastani Filipiinidel, kust ta saadi kätte ning anti Eestile üle.

Kohtuotsuse kohaselt pidi Sääsk, uue nimega Vest, trellide taga veetma ühe aasta ja viie kuu pikkuse karistuse. Kuna pärast Eestisse jõudmist viibis ta kohtuotsuseni vahi all, ei pidanud ta ühtegi päeva vanglas veetma ning vabanes pärast otsuse teatavaks tegemist.

Vest pakub firmade likvideerimise teenust ning seetõttu kuulub äriregistri andmeil talle praegu 254 firmat. Likvideerimisel olevaid ettevõtteid on tal hetkel 43, pankrotis ettevõtteid üks ning kustutatud ettevõtteid viis.

Eesti võlausaldajate liidu poolt tankistiks nimetatud isik on omanud kolme erineva nimega passe: Urmas Sääsk, Alexander Vest ning Alexander Urmas Vest.

Kahtlust äratanud algusest saadik

Ettevõtte üheks ärisuunaks pidi olema deebetkaart, millega saab tavalises kaupluses tasuda igapäevaste ostude eest krüptovaluutades. Eelmise aasta suvel ütlesid firma esindajad Geeniusele, et testfaasis on huvilised tellinud 120 kaarti.

Zantepay tõi toona oma eelisena välja tugeva meeskonna, mille lähemal uurimisel selgus, et vaid ühel oli olemas varasem tööalane kokkupuude krüptovaluutadega.

Finantssektoris töötamise kogemust omas küll finantsjuhi (CFO) Ron Luvistsuki, kelle tugevusena toodi välja töötamist SEB grupis, kust ta lahkus tänaseks 15 aastat tagasi.

Ettevõtet süüdistati ka plagiaadis, kuna nende white paper tundus olevat plagiaat. Zantepay kaasasutaja Lena Elvbakken lükkas süüdistuse toona ümber väites hoopis, et kui kellegi white paper näeb sarnane välja, siis ilmselt on hoopis nende white paperi koopia.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.