Uudis

Eestlaste seas koguvad taaskord populaarsust kiiret ja suurt teenistust lubavad netiteenused

Kui veel mõni aeg tagasi levis eestlaste seas kiiret teenimisvõimalust lubav pilvetarkvara Kairos, siis tänaseks on e-teenustega raha teenimise võimalust hakanud pakkuma veelgi rohkemad veebilehed. Huviliste ligimeelitamiseks kasutatakse tehnoloogiliselt keerukaid sõnu nagu “närvivõrk” ja “krüptoraha”.

Sääraste teenuste populaarsuse taga võib ilmselt olla see, et juba mitu aastat on Eesti kodumajapidamiste hoiused stabiilselt kasvanud. Sukasäärde kogutud rahast tahavad aga oma osa saada kelmid, kes kasutavad ära inimeste vähest finantskirjaoskust.

Konkreetsemalt on eestlaste seast endale uusi kasutajaid leidnud teenused Biznet ja FutureNet.

Erainvestorite ja ettevõtjate närvivõrk tagab 20-30% tootluse

Neist esimene pakub krüptovaluutade ning Forex turul kauplemise teenust, mille puhul lubatakse igakuiseks tootluseks 20-30%.

Loo autorini jõudis teenuse kohta informatsiooni tänu inimestele, kes varasemalt olid seotud Questra ja Kairose nimeliste püramiidskeemiga ning on nüüd liitunud Biznetiga.

Oma ülesehituselt on teenusel mitmeid ohumärke, mis viitavad võimalikule püramiidskeemile. Liitudes peab tasuma deposiidi, tootlus on kosmiliselt suur, väljakandeid saab teha kindlatel aegadel ning uusi liitujaid kutsudes teenib boonust.

Bizneti turundussõnumis viidatakse sellele, et teenus on avatud 24 tundi ja viis päeva nädalas ning see koondab endas “erainvestorite ja ettevõtjate närvivõrku”.

Uusi kasutajaid värvatakse ka YouTube’i vahendusel

Veelgi lihtsamat teenistust pakub FutureNet, mis teenuse kasutajate sõnul on justkui nagu Facebook, kuid seda kasutades saab inimene raha teenida. Teenistuse saamiseks tuleb teha postitusi, kommenteerida teiste poolt postitatud sisu ning jagama like’e.

Kui kirjeldatud tegevus ei too kasutajale oodatud teenistust, on võimalik protsessi kiirendada sõpradepuus maksete tegemisega. Lisaks sotsiaalvõrgustikule on FutureNetil olemas ka reklaamiplatvorm ning lähitulevikus lubatakse lanseerida ka oma krüptoraha FuturoCoin.

Peale selle kuuluvad FutureNeti portfelli ka kohvikud, reisibüroo teenused, e-pood, kasiino ja finantsteenused.

FutureNeti kohta leiab YouTube’ist ka mitmeid eestikeelseid õpetusvideoid.
https://www.youtube.com/watch?v=ikXRT0khcns

Püramiidskeemi lisaväärtus tuleb uutest liitujatest

Inimeste finantskirjaoskuse tõstmiseks on finantsinspektsioon loonud eraldi veebilehe minuraha.ee, kus on ka väljatoodud püramiidskeemide põhilised tunnusmärgid.

Finantsinspektsiooni turujärelevalve ja sunni divisjoni juhi Kristjan-Erik Suurvälja sõnul on püramiidskeemide tavapäraseks tunnuseks see, et ei looda lisaväärtust, vaid kasv tekib uute liitujate poolt tehtavatest sissemaksetest.

“Püramiidskeemid võivad erineda oma hierarhilise ülesehituse, pakutavate toodete, reklaamitavate investeerimisprojektide või väidetavate tuluallikate poolest, kuid on oluline mõista, kas ilma pideva raha juurdevooluta, mida püramiidskeem taotleb, on võimalik teha sellest lubatava tulususega väljamakseid. On võimalik, et skeemi organiseerijad püüavad ilustada skeemi erinevate lubaduste, kaunite kodulehtede ja kusagil mujal “soodsamas keskkonnas” olevate tulutoovate projektidega. Tavapäraselt käib värbamisprotsessi juurde ainulaadse võimaluse pakkumine, millest kinni haaramisega peab kiirustama,” täpsustas Suurväli.

Vestlus skeemi edendajaga. Foto: Kuvatõmmis

Tasub teha taustakontrolli

Geeniusele antud kommentaarides tõid tarbijakaitseameti ja politsei ning piirivalveameti pressiesindajad välja, et kõnealuste teenuste osas ühtegi kaebust ega pöördumist tehtud ei ole ning käimas ei ole ka ühtegi menetlust.

Põhja prefektuuri kelmuste ja küberkuritegude talituse juht Hannes Kelt leiab, et ühinedes püramiidskeemiga analoogsete investeerimissüsteemidega peab arvestama riskiga, et üleskutse teeninda hõlpsasti raha ei pruugi tuua siiski rahalist kasumit.

“Sellistes skeemides osalemine on iga inimese enda vastutusel. Lisaks soovitame enne mistahes varakäsutusi konsulteerida kas mõne tuttava või finantsteenustes orienteeruva inimesega. On tähtis, et inimene teeks ka ise interneti kaudu taustakontrolli ettevõttele ja sellega seotud inimestele. Sageli saab vihjeid probleemsetest ülemaailmsetest skeemidest lihtsa internetiotsinguga, seega ei tasu ennatlikult ennast millegagi siduda,” lisas Kelt.

Kolm ohumärki, mis võivad viidata pettusele

Investeerimisele keskenduva taskuhäälingu “Investeerimisraadio” kaassaatejuhi Kristi Saare sõnul on püramiidskeemide puhul loogika lihtne.

“Reeglina lubatakse ulmeliselt suuri tootluseid selleks, et inimesed julgelt sisse läheksid, ning nii kaua kuni on naiivseid liitujaid paistab süsteem hästi toimivat. Esimesed liitujad saavad võib-olla isegi mingid rahad välja kantud ning neid promotakse suurte edulugudena, et üha rohkem inimesi liituma saada,” seletas Saare.

Vestlus skeemi edendajaga. Foto: Kuvatõmmis

Saare toob välja kaks põhiväidet, mida ei tohi enne raha investeerimist ära unustada:

  1. Kui tootlus kõlab liiga hea, et olla tõsi – siis ta tõenäoliselt ka on liiga hea, et olla tõsi. Kui lubatakse tootluseid nädala/kuu baasil, siis see viitab päris hästi ka pakutava skeemi oodatavale elueale
  2. Enne raha sissepanekut pead sa saama aru, mis on ärimudel ehk mille pealt reaalselt raha teenitakse. Püramiidide puhul reaalsete toodete/teenuste pealt raha teenimist sisuliselt ei ole

Lisaks toob ta välja ka kolm kindlat ohumärki, mis võivad viidata võimalikule pettusele:

  1. Sinu sissetulek on tugevalt seotud sellega, et paned ise raha sisse. Näiteks ostad mingeid münte/osakuid/pakette vms, sageli on nad veel ägedate kõlavate nimedega ka, et oled kuld-teemant-plaatina tasemel ning see annab sulle mingid privileegid võrreldes teistega
  2. Sinu sissetulek on tugevalt seotud sellega, et veenad teisi inimesi liituma. Näiteks saad teatud protsendi uute liitujate sissetulekust, tõused mingile uuele tasemele, teenid boonuspunkte vms
  3. Süsteemis on ranged reeglid, millal ja kuidas saad raha välja võtta. Näiteks saad müüa osakuid korra kuus, teha raha väljakandeid ainult teatud aja tagant, väljamaksed tehakse kui oled alles mingile tasemele jõudnud või piisavalt palju uusi inimesi kutsunud jne

Märksõnad: ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses