Uudis

Eile Eestis käivitatud Smart-ID’d on tabanud kolm probleemi

kalevpihl.jpg

Eile käivitas SK ID Solutions AS Eestis uue autentimisviisi Smart-ID, mis ei sõltu SIM-kaardist ning on kasutatav kõikjal maailmas. Kuid uue lahenduse kasutuselevõttu tabasid juba esimesel päeval mitmed probleemid.

Kõige suuremaks probleemiks saab pidada seda, et Smart-ID veebilehel ei õnnestunud uut kasutajakontot ID-kaardiga registreerida. Lisaks on Geeniuse kommentaariumis toodud välja, et äpp ei toimi teatud Androidi-seadmetel. Probleeme oli ka konto loomisega äpi seest.

Kasutajakonto loomine ebaõnnestus neil, kes soovisid seda teha Smart-ID kodulehe vahendusel ID-kaarti kasutades. Kontot luues kuvati lakoonilist veateadet “regristration.plugin”. Pärastlõunaks oli ID-kaardiga kasutajakonto loomise võimalus veebilehelt tagatipuks üldse ära võetud.

SK ID Solutions AS juhataja Kalev Pihl tunnistas Geeniusele antud kommentaaris, et eile esines mitmeid tehnilisi viperusi, millest mitmed on tänaseks juba parandatud.

“ID-kaardiga konto loomine on seotud ID-kaardi baastarkvara sees olevate pluginate kasutamisega,” rääkis Pihl. “Seal me tegime eile pealelõunal versiooni paranduse, et vähemalt kasutajatele kuvatavad veateated on sisukamad, aga eks parandamise ruumi on endiselt.”

“Veebilehelt eemaldati registreerimise vorm sest see tekitas klientides segadust. Elutsüklis on registreerimine tähtis, kuid siiski harv toiming. ID-kaardiga autentimise URL on toodud äpis, kust on kõige tavapärasem logimise algus. Me kindlasti kogume tagasisidet oma kasutajatoelt, kas muudatus aitab kliente või mitte,” sõnas Pihl.

Probleeme on esinenud ka äppidega

Smart-ID’ga seotud probleemid ei ole piirdunud vaid veebilehega, neid on esinenud ka Androidi- ja iOSi-äppides.

“Tõmbasin äpi alla ning asusin kontot tegema. Minu üllatuseks oli see keerulisem, kui ma arvasin. Pusisin konto loomise kallal pikalt, kuna äpis ei olnud ühtegi juhist, mis oleks öelnud, et telefoninumbri peab sisestama koos rahvusvahelise suunakoodiga,” kirjutas Geeniuse lugeja Mikk.

Pihl kinnitas, et lugeja poolt kirjeldatu vastab tõele, kuid eile pealelõunaks viisid nad äpis sisse muudatuse, mis sisestab rahvusvahelise suunakoodi automaatselt.

“Taas asi, mis tekitas inimestes segadust, et kas peab see seal olema või mitte. No peab ja sellepärast panime sinna alguse ära ja loodame, et kes kasutavad mingi muu riigi numbrit selle siis ise ära parandavad,” lausus Pihl.

Pihl kinnitas, et äpp ei toimi neil Androidi-seadmetel, mille tarkvara on kasutaja ise modifitseerinud ehk ruutinud.

Lätis vaid paarkümmend kasutajat

Kui Eestis tõi SK Smart-ID välja alles sel nädalal, siis Lätis on seda kasutada saanud juba paar nädalat. Kuid sealseidki kasutajaid on tabanud takistus, mis on piiranud teenuse kasutuselevõttu.

“Mõnikümmend kasutajat meil ikka on,” ütles Pihl.

Lätis on sarnaselt Eestile kasutusel ID-kaart, kuid mobiil-ID võimalust Lätis hetkel ei ole, nii et kõik lätlased, kes tahavad endale Smart-ID konto teha, peavad end registreerima Läti ID-kaardiga. See aga ongi probleemide põhjustajaks.

Läti ID-kaardiga kontot luues kuvatakse erinevaid veateateid, mis ei anna probleemist piisavalt selget ülevaadet. Kuna Lätis ei eksisteeri mobiil-ID’d siis jääbki kasutajakonto loomine sealsetel huvilistel katki ning Smart-ID teenus kasutamata.

“Lätis on ID-kaardiga kasutuselevõtul tõesti probleem ja me oleme sellest teadlikud ning ka sellest möödasaamiseks oleme mõelnud lahendusi,” lausus Pihl. “Sisuliselt on Lätis vaja allkirjastamise võimaldamiseks hetkel Eesti ID-kaardi plugine ja me oleme ettevalmistamas väiksemat pluginikomplekti, sest tervet Eesti ID-kaardi platvormi Smart-ID jaoks alla laadida ei ole vaja.”

Lätlaste jaoks mõeldud plugini komplekti loomine on SK ID Solutions AS töökavas, kuid täpset valmimise kuupäeva ei oska Pihl lubada.

Foto: Ardo Kaljuvee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.