Uudis

EKRE tahab e-valimiste tühistamist, kuna inimeste veebibrauserid tõlgivad kandidaatide nimesid

EKRE esimees Martin Helme.Foto: Remo Tõnismäe, Postimees/Scanpix

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) pöördus vabariigi valimiskomisjoni poole taotlusega tunnistada elektroonilise hääletamise korraldamine toimuvatel valimistel seadusevastaseks ning tühistada e-hääletamise tulemused ringkondades, kus on tuvastatud rikkumised.

Kaebuses juhitakse tähelepanu, et veebilehel www.valimised.ee avaldatud kohaliku kandidaatide nimekirjas moonutab automaatne tõlkimisrakendus osade kandidaatide nimesid, näiteks saab Silverist Hõbe, Evest Õhtu, Leost Lõvi jne. EKRE nimekirjas on 110 inimest, keda nimetatud viga puudutab. Valimistel osaleb 1372 EKRE kandidaati, seega puudutab nimetatud viga 8% erakonna kandidaatidest.

Geenius märgib siinkohal ära, et tõlkimisega pole seotud e-valimiste tarkvara, vaid inimeste enda veebibrauserid, mis eesti keelele automaattõlget pakuvad.

Kas tõlge kaotab hääli?

„Ei saa oodata, et valijad tunneksid nimekirjas sirvides ära enda eelistatud kandidaadi, kui tema nimi on valimiste lehel kuvatud muudetud kujul. Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse kohaselt on riigi valimisteenistuse ülesanne tagada valimiste seadusekohane korraldamine,“ seisab kaebuses.

„Elektroonilise hääletamise süsteem peab kuvama valijale korrektse hääletamisinformatsiooni ja kandidaatide nimekirja. Asjaolu, et selget ja korrektset kandidaatide nimekirja ei olnud vähemalt kuni neljanda valimispäevani tagatud, on oluline seaduse rikkumine. Isikud, kelle nime tõlketeenuse rakendus tõlkis, ei saanud valimisnimekirjas samaväärselt võrdset positsiooni kui vastaskandidaat, kes esines nimekirjas enda sünninimega.“

Kaebuses osutatakse, et nimekirjamandaatide jaotamisel võib olulist rolli mängida rikke tõttu kaotatud häälte arv just väiksema valijaskonnaga valdade ja linnade puhul. “Nimekirjamandaatide jaotamisel d ́Hondti jagajate meetodi abil on reaalne võimalus, et suurema mandaatide arvu võib seeläbi saada erakond, kes kogus suurema häältearvu, kuid vähem isikumandaate.”

Erakond palub läbi vaadata, tunnistada seadusvastaseks ja tühistada elektrooniliselt antud hääletamise tulemused nende valimisringkondade osas, kelle valimisnimekirjas esines nimetatud rikkumisi, samuti tunnistada seadusevastaseks elektroonilise hääletamise korraldamine toimuvatel valimistel.

Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda esindavad vandeadvokaadid Oliver Nääs ja Olavi-Jüri Luik advokaadibüroost LEXTAL.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.