Eksklusiiv: mis asi on Pocopay ja kuidas see töötab ehk proovime uut Eesti mobiilipanka

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
pocopay1.png

Täna alustab tööd uus mobiilipank Pocopay, mille loojad lubavad, et teevad igapäevapanganduse Eestis lihtsamaks ning mugavamaks. Geeniuse toimetus on Pocopayd kolm päeva testinud ja siin on Eesti esimene ülevaade sellest, mida see mobiiliäpp endast üldse kujutab.

1. Esimene käivitamine ja registreerumine

Pocopay on saadaval iOSile ja Androidile ning varsti tuleb ka veebiversioon. Meie proovisime iOS-i peal.

Esimene pilt Pocopay äpi avanedes on ülimalt lihtne ega meenuta küll millegagi pangandust. Ekraanil on kaks nuppu, sisse logimiseks ning loo konto loomiseks ning keset ekraani ilutseb suur lilla ring kirjaga “Try me” ehk “Proovi mind”.

Muide, meie iPhone’ides oli äpp inglisekeelne, mis pani meid arvama, et ta polegi teistes keeltes saadaval, aga on küll: hispaania ja eesti keeles ka. Trikk on selles, et tuleb oma iPhone’i seadetes “General” ning sealt “Language & Region” alt lisada eesti keel. Meie mõlema Eestist ostetud telefonidel seda igatahes seal polnud. Telefoni tarkvara sellest eestikeelseks ei muutu, küll aga osad äpid, mis eesti keelt oskavad, lisaks Pocopayle näiteks ka Outlook. Saime seda Pocopay inimestega suheldes alles hiljem teada, mistõttu siinsed pildid on kõik inglisekeelsest versioonist.

Pocopay ongi kasutajaliidese ehitanud suuresti selle lilla ringi ümber. Ringist sõrmega allapoole vedades saab kiirvalikute juurde, kellele raha kanda. Lohista sõrm aga õige kontakti peale ja koheselt avaneb raha kandmise aken. Kui lohistad sõrmega üles, saad raha küsida ehk kui oled näiteks sõbraga restoraniarvet jaganud, saad talle kohe saata taotluse, et ta sulle teatud summa kannaks.

Kui lühike juhend on läbitud, tuleb teha konto. Selleks pole vaja muud kui sedasama telefoni, mis sul juba käes on, isikuttõendavat dokumenti ning ligipääsu oma kontole mõnes muus pangas.

Sisesta Pocopay äppi oma nimi ja aadress, lisa e-postiaadress ja vali parool, seejärel sisesta telefoninumber. Pocopay saadab sulle kontrollkirja ja kontrollsõnumi. Kirjas pead klikkima vastavale lingile, sõnumiga saadud koodi sisestama aga äppi. Nüüd teab ta, et nii e-postiaadress kui number on tõesti sinu omad.

Pärast seda on jäänud veel teha isiku tuvastamine. Selleks tuleb otse Pocopay äpi kaudu teha pilt oma isikuttõendava dokumendi esi- ja tagaküljest ning teha endast sama telefoniga selfi. Äpp võrdleb saadud nägusid ning loodetavasti leiab seal piisava ühilduvuse, et su isik automaatselt kontrollida. Hans Lõugase nägu läks aga miskipärast veel täiendavasse kontrolli, aga see ei kestnud kaua. Igatahes, vaid mõne minutiga peaks sul olema Pocopays konto avatud. Sa saad endale IBAN-numbri nagu iga teise pangakonto puhul.

2. Ülekanded

Ülekannete tegemiseks on vaja konto aktiveerida ehk kanda mõnelt oma muult pangaarvelt oma Pocopay arvele suvaline summa raha. See on kõige aegnõudvam protsess Pocopay kasutuselevõtmise juures, sest pankade vahel liigub raha teatavasti aeglaselt ning ka Pocopayl endal läks aega, et sinna laekunud summa tuvastada. Kokku kulus meil konto aktiveerimiseks lausa mitu tundi.

Kui aga see tehtud ja raha arvel, saad hakata ülekandeid tegema. Selleks pole vaja teha muud, kui sisestada teise inimese e-postiaadress või telefoninumber. Kolmas variant on skännida telefoni kaameraga adressaadi QR-kood, kui ta on selle sulle saatnud või andnud.

Makseid saab teha nii Pocopays sees kui sealt välja, teistele IBAN-kontodele. Kui saaja ei ole Pocopay kasutaja, saab ta e-kirja või SMSi, milles teda kutsutakse Pocopayga liituma või edastama makse tegijale oma teise panga rekvisiidid.

Lisada tuleb summa ja makse selgitus ning kui soovid, saad makse ajastada ka tulevikku. Meie katsetused näitasid, et raha jõudis Pocopay sees ühelt arvelt teisele loetud sekunditega ehk sisuliselt momentaalselt. Pocopayst teistesse pankadesse liigub raha sama tempoga nagu muidu pankade vahel ehk aeglaselt. Makselimiit on 5000 eurot kuus. Pocopay ise maksab 2.90 eurot kuus ning selle sees on kõik kulud, ka pangakaart ning piiramatu hulk ülekandeid teistesse pankadesse.

Lisaks maksete tegemisele saab neid ka küsida. See käib üldiselt samamoodi nagu maksmine: sisestad adressaadi, summa, selgituse ja võid juurde lisada ka selgitava faili, näiteks pildi restoraniarvest vms. Taotluse saajal pole vaja teha muud kui see ühe klikiga oma Pocopay äpis heaks kiita.

3. Säästmine

Äpi põhivaates on ekraani keskel on suur ring sinu praeguse kontojäägiga. Just sellest ringist näpuga väljapoole lohistama hakates saab raha kanda nii-öelda säästuarvele.

Esimest korda raha suurest ringist mõnda väiksesse ringi lohistades saab säästuarve ära seadistada. Näiteks saab määrata "nime"ehk mille nimel raha koguda, sihiks oleva lõppsumma ning palju esimese korraga sinna raha panna.

Kui üks säästumumm on üles seatud, siis saad sinna vastavalt soovile ekraani keskelt jälle raha juurde lohistada. Väike indikaatorring näitab, kui kaugel seatud sihist oled.

4. Pangakaart ja muud võimalused

Kui oma raharingi peale vajutada, näeb menüüs erinevaid valikuid, millest üks on “card”. Ilma plastikkaardita näib Pocopay kasutamine üsna piiratud, sest nii saaks teha ainult ülekandeid.

Õnneks on kaardi tellimine väga lihtne. Tuleb ainult kaardile trükitavatele andmetele kontrolliks pilk peale visata ja nõustuda kaarditingimustega. Kaart peaks kahe nädalaga postkasti jõudma, pärast mida saab selle äpis aktiveerida.

"History"näitab kaunis värvilises graafikus, kui palju põhikonto finantspositsioon paranenud ja halvenenud on. Sissetulnud maksed on rohelised ja väljaläinud punased. Samas säästuarvele summade lohistamist siit ei näe, nii on pisut raske aru saada, mis seisus aktiivseks kulutamiseks mõeldud kontol seis on.

Lisaks saab muuta äpi seadeid, kasutaja parooli ja PIN-i, mis on vaja maksete kinnitamiseks sisestada, lülitada märguandeid ja helisid jne.

5. Kokkuvõte

Henrik Roonemaa:
Pocopay vabastab kasutajad pangaäppide keerulisest maailmast samamoodi nagu vestlusäpid vabastasid meid suur- ja väiketähtede kasutamisest teadete edastamisel. Praegused pangaäpid ju põhimõtteliselt toimivad, aga nad on tihti liiga suured, keerulised, kohmakad ja tõsised. Jah, nad võimaldavad teha ka palju rohkem, aga enamusel meist pole ilmselt enamikke pangateenuseid peaaegu mitte kunagi vaja. Me saame raha ja kanname raha, ongi kõik.

Selleks on Pocopay ülihea lahendus. Ta on lihtne ja sõbralik, äpp toimib tehniliselt kiirelt ning tundub, et Pocopay tegijatel oli stevejobsilik eesmärk ära kaotada nii palju nuppe ja vahesamme kui vähegi võimalik. Suures osas on see neil ka õnnestunud.

Hans Lõugas:

Pocopay loob väga ilusa ja puhta tunde, font on kena, värvid kirkad ja kui näpuga saab ekraanil väikesi mullikesi lohistada, siis ei tulegi pähe, et tegu on minu raske tööga teenitud väärtuslike eurodega. Tõsine asi on tehtud lihtsaks ja sõbralikuks, mis polegi paha.

Aga kas sellest piisab, et saada Eestis oluliseks igapäevapangaks, selle osas olen esialgu skeptiline. Eestlane ajab taga senti, nagu võis näha eelmisel nädalavahetusel tanklates olnud järjekordadest, kui kütuse hind tõusis 2 senti. Hinda arvestades pakub üks kodumaine pank juba teenustasudeta pangandust, nii et selles võistluses peaks Pocopay küll inimestele peale maksma hakkama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.