Uudis

Ekspert ennustab: milliseid uusi funktsioone võime tulevikus nutikelladel näha?

Jekaterina Mishina sõnul võiks nutikellad tulevikus näiteks veresuhkrut monitoorida.

Tehnoloogiaeksperdi ja Huawei Eesti koolitusjuhi Jekaterina Mishina sõnul prognoositakse koroonakriisi keskmes ja selle järgselt hüppeliselt kasvanud nutikellade viie aasta jooksul koguni kahekordset kasvu. Mida uut on aga oodata tehnoloogia vallas?

Kui veel viis aastat tagasi peeti nutikellasid pigem tehnikafännide pärusmaaks, siis täna on need selgelt masside poolt kasutusele võetud, kusjuures kasutustrend on tugevalt kasvusuunas. Berkshire Hathawayle kuulava Business Wire statistika kohaselt oli nutikellade turu väärtuseks 2020. aastal 50-miljardit dollarit, millele prognoositakse tänavu 10 miljardi dollari ehk ligi 19% suurust kasvu. 

Mishina sõnul on kiire kasvu taga nii tehnoloogia innovatsioon kui ka koroonaperioodist tingitud uued vajadused näiteks tervisenäitajate monitoorimiseks. Samas mainis ta, et kasvutrend jätkub ka pikemas perspektiivis. “Nii prognoositakse aastaks 2025 nutikellade globaalsele turule koguni kahekordset kasvu ehk 100-miljardi dollari väärtust turgu,” ütles Mishine.

Peamise põhjusena selliste prognooside taga nähakse eeskätt ettevõtete taastumist ja adapteerumist koroonakriisi järgse uue normaalsusega, mis tähendab taastumist ka kommertsmaailmale ning sotsialiseerumisele eri seadmete kaudu, aga ka jätkuvalt tervisenäitajate monitoorimisharjumuste kasvule – seda lisaks sportimisele just igapäevaste tervisnäitajate jälgimise osas, mille muutustele on võimalik ise kiiremini jälile saada kui harvade arstivisiitide kaudu.

Tehnikafännide randmetelt massidesse

Tõusva kasutustrendiga kasvavad ka nutikelladele seatavad nõudmised, sest nende tarbijaid on üha rohkem ning vajadused kella funktsioonideks samuti laiemad. “Seetõttu peavad tänapäevased nutikellad sobima nii ärivajadusteks kui sportimiseks, samas olema ilusad ja mugavad, veekindlad ning võimsalt vastupidava akuga. Tihe konkurents nutikellade turul aitab kasvavale võimekusele pidevalt kaasa ning uutest lahendustest kuuleme pea igal kvartalil”, rääkis ta.

Täna on kaks kolmandikku nutikellade omanikest valdavalt 30-40-aastased meessoost kasutajad, aga prognooside kohaselt see vanusepiir tõuseb ning kasutajaskond laieneb tugevamalt ka naispoolele. “Selle taga on eeskätt eri võimalused tervisenäitajate vallas, mis on muutunud vanema põlvkonna jaoks üha väärtuslikumaks ja lihtsamini hallatavaks, ning disainiuuendused, mis võimaldavad muuta kella lisaks töövahendile ka tõeliseks aksessuaariks,” põhjendas Mishina.

Mishina sõnul aitavad massidesse viia ka uuendused ja täiustused, mille vallas innovatsiooni oodatakse. Ta tõi näiteks, et praegu prognoositakse trendiks pulsisageduse mõõtmist ja veresuhkru analüüsimist, aga ka kehatemperatuuri püsivat monitoorimist, mis lihtsustaksid paljusid seniseid tervisetoiminguid ja annaksid kasutajale kindlustunde enda või oma lähedase tervisliku seisundi osas.

Samas oodatakse innovatsiooni ka nutikellade argistelt funktsioonidelt. “Nii näiteks võiks tulevikus nutikella teel ka koosolekuid pidada või seadmest suurele ekraanile sisu näidata ja seda juhtida. Samuti võib lisanduda kellale eraldi kaamera – tegelikult on see mõnedes varasemates mudelites isegi olnud, kuid siis pigem kohmakana või kehva kvaliteediga. Ka veebilehtede sirvimine on tulevikuvaade, mida nutikellalt oodatakse – esialgu kasvõi uudiste lugemiseks,” näitlikustas ta.

Seega viitab tulevikuprognoos, et senine nutitelefonide sisu on jõudsalt nutikelladesse kolimas. “Niipea kui ka isikutuvastamise võimalus nutikella kaudu rohkem levima hakkab, saab seadet siduda veelgi enam nii nutiautode kui nutikodu seadmetega ja telefon leiab endale järjest enam asendust randmekaaslase näol,” ütles Mishina.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.