Ekspert: GPS-signaali võltsimine on väga lihtne

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Pixabay.com

Sõjapidamine ei pea käima vaid mürina ja kärina või vastase IT-süsteemide maha võtmisega. Hiljutised juhtumised Mustal merel näitavad, et Venemaa võib olla testimas küberrelva, mis GPS-süsteemid lihtsalt valele teele juhatab.

Suve alguses avastas ühe Mustal merel seilava laeva kapten, et nende GPS-signaal on vale. Ja kohe nii vale, et näitab nende asukohaks 30 kilomeetrit sisemaal asuvat Gelendzhiki lennujaama.

Laev kontakteerus teiste ümbruskonnas viibivate laevadega, kuna ka nende AIS (süsteem, mis näitab teiste laevade asukohta arvutikaardil) kuvas lennuväljale ka teisi laevu. Sarnaselt oli mõjutatud 20 erinevat laeva.

Ehkki olukord ei ole sellena veel kinnitust leidnud, arvavad eksperdid, et tegemist on ühe esimese dokumenteeritud GPS-signaali võltsimisega, kirjutab NewScientist.

Kui siiani on üks suurim probleem GPSi jaoks olnud signaali segamine – olukord, kus segavate raadiosignaalide abil tõkestatakse GPS-seadmel ligipääs satelliitidelt tulevale infole, siis signaali võltsimine võib kaasa tuua palju hullemaid tagajärgi.

Võltsimine on ootamatult lihtne

TTÜ tarkvarateaduse instituudi professor Olaf Maennel ütleb, et igaüks, kes omab tarkvaralist raadiosaatjat ja piisavaid teadmisi, võib GPS-signaali võltsida.

“Vajaliku riistvara saab lihtsasti kätte poest ning tarkvara laadida alla internetist. Tegemist on reaalse ohuga, mitte ainult laevadele, vaid ka lennundusele ja teistele kriitilistele süsteemidele, mis toetuvad GPSile,” ütles Maennel.

Seega ei ole süsteem kättesaadav mitte ainult riiklikult rahastatud suurtele ettevõtetele, vaid ka eraisikutele, kes võivad GPS-signaalidega sigatsemise endale kerge vaevaga selgeks teha. Maenneli sõnul võib GPS-signaalide võltsimine tuua kaasa hulga segadust ja majanduslikku ning muudki kahju.

Samas ei ole GPS-seadmed selliste rünnakute ees täielikult kaitsetud. “Järjest enam süsteeme kasutab korraga nii Glonassi kui ka GPSi. Seda peamiselt selleks, et saavutada positsiooni määramisel paremat täpsust, kuid mõned vähesed süsteemid kasutavad seda ka signaali õigsuse kontrollimiseks. Seega, et kui Glonass näitab GPSi asukohast väga erinevat infot, on midagi järelikult väga valesti.”

Venemaa testib uut küberrelva?

NewScientisti avaldatud artiklis seisab, et Moskva kesklinnas on viimase aasta jooksul GPS-signaali võltsimise tõttu hulgaliselt probleeme olnud. Probleem tõusis eriti teravalt esile ajal, mil inimesed mängisid mobiilimängu “Pocemon Go”.

Häire, mis paistab aset leidvat Kremli ümbruses, suunab kõik GPSi kasutavad seadmed 32 kilomeetri kaugusel asuvasse Vnukovo lennujaama. Kogu anomaalia võib olla loodud kaitse eesmärkidel, kuna mitmed NATO raketid ja droonid navigeerivad autonoomselt GPSi abil. Seega Kremlit rünnates pöörduksid seadmed  automaatselt Vnukovo lennujaama.

Säärast tehnoloogiat on võimalik ära kasutada ka ohtlike olukordade esilekutsumiseks, suunates nii kaks laeva või lennukit üksteisega kokkupõrkekursile, kaaperdades autonoomselt liikuva sõiduki või kas või eksitades GPSi abil orienteeruva inimese.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.