Uudis

Ekspert selgitab: kuidas kontrollida, kas sinu telefon toetab 5G-d ja kuidas see sisse lülitada?

Kontrolli, kas sinu telefonis on 5G sisse lülitatud.Foto: Shutterstock

Viienda generatsiooni mobiilside ehk 5G on kõige paindlikum ja võimekam hetkel kliendini jõudev tehnoloogia. Selleks, et juba täna end 5G võrku ühendada, on lisaks 5G levialale vajalik ka seda toetav seade.  

Praegu kasutavad operaatorid Eestis esimese põlvkonna 5G-d, mis vajab töötamiseks 4G võrku. Esimese põlvkonna 5G eeliseks on, et seda saab kiiresti kasutusele võtta ja nii saavad kliendid juba nautida paremaid kiiruseid, suuremat mahtu ning läbi selle ka kvaliteetsemat kasutuskogemust. “Esmane vahe ilmneb näiteks mõne rakenduse allalaadimisel, mida saab 5G võrgus oluliselt kiiremini teha kui 4G-s,” selgitab Tele2 tehnoloogiaüksuse juht Tanel Sarri. 

Mis telefonida seda toetavad?

Selleks, et 5G-d kasutada, tuleb esmalt veenduda, et seade seda toetab. Seda saab kõige mugavamalt kontrollida oma operaatoriga ühendust võttes või e-poes vastava seadme info alt. “Täna on 5G-d toetavate seadmete valik juba üsna lai ja lisaks kõige  uuematele seadmetele, kus 5G-toetus on elementaarne, leiab ka vanemaid hea hinna ning kvaliteedi suhtega mudeleid – seega saavad paremat kasutuskogemust nautida kõik, kelle seadmel 5G võimekus olemas,” räägib Sarri. 

iPhone’i mudelitest saavad 5G võrgus toimetada iPhone 12, 13 ja lisaks uue SE sarja kasutajad. Sony Xperia mudelitest toetavad 5G-d PRO I, 1-III, 5-III ja 1-IV 5G mudelid. Xiaomil näiteks Mi 12 ja 11 seeria ning Redmi Note 10 telefon. Samsungil on loodud isegi eraldi 5G sarjad: Galaxy S21 ja S22 5G seeriad, aga 5G töötab ka kolmanda seeria volditavate seadmetega ja A52s mudeliga.

Kuidas aktiveerida?

Kui seade toetab 5G-d, siis saab selle juba täna ise aktiveerida. “Näiteks Android-telefonides tuleks 5G aktiveerimiseks menüüst valida “seaded”, seejärel “võrguseaded” ja sealt edasi saab märkida, mis “G” parasjagu aktiivne on. Valikust leiab ka 5G, mis tuleks siis aktiveerida,” selgitab Sarri.

Selleks, et aktiveerida 5G iPhone´is, tuleks teha järgmised sammud: avada menüüs “Settings”, seejärel “Mobile Data”, siis “Voice & Data”, seejärel “5G Auto või 5G On”.

Saab luua ka püsiühenduse

Uut 5G võrku saab kasutada ka ruuteriga, mis võimaldab kodus või kontoris luua kiirema ja stabiilsema ühenduse ning wifi leviala, mis on praktiliselt võrreldav püsiühendusega. “Kui kodus või kontoris on wifi loodud läbi 5G ruuteri, saavad seda võrku kasutada kõik ühendust toetavad seadmed. Selle jaoks ei pea telefon, arvuti või muu seade 5G mobiilside võrku toetama,” täpsustab Sarri. Ta lisab, et probleem võib tekkida ainult väga vanade seadmetega, mis ei toeta uuemaid wifi standardeid või 5G võrgusagedust.

Kui täna on vajadus uue seadme ostuks, siis tasuks tulevikku arvestades soetada 5G võimekusega ruuter. “5G ruuterite kasutamise kogemus annab juurde paremaid ühenduse võimalusi ja tagab tulevikuks selle, et soetatud seade juba toetab kohe-kohe aktiveeritava tehnoloogia 5G levialas. Tele2-s on esimesed taolised ruuterid testimisel ja need jõuavad müügile sügisel,” räägib Sarri. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.