EL otsustas: alates 2021 lähevad soodsad Aliexpressi kaubad kallimaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Eestisse tuleb Hiinast iga päev tonnide kaupa saadetisi, edaspidi lisandub neile käibemaks. Pakid Omniva sorteerimiskeskuses. Foto Eero Vabamägi/PM/Scanpix

Eesti Euroopa Liidu eesistumise käigus on olulise verstapostini jõudnud üks reform, mis puudutab ilmselt kõiki Eesti ja Euroopa ostlejaid: väljaspoolt Euroopat, näiteks Hiinast tellitavate odavate kaupade hind tõuseb.

Tarbijaid puudutab kõige otsesemalt uuendus, millega kaob käibemaksuvabastus odavamatele kaupadele. Kui preagu näiteks Aliexpressist tellida asi, mis maksab vähem kui 22 eurot, siis nende hinnale käibemaksu juurde maksma ei pea. Uue korra järgi see vabastus kaob ja käibemaks lisatakse kõigile kaupadele.

Tegu on e-kaubanduse käibemaksupaketiga, mis teisipäeval EL-i majandus- ja rahandusküsimuste nõukogus kõikide liikmesriikide kinnituse sai. Selle muudatuse eesmärk on EL-i riikide otsusel vähendada käibemaksupettusi ja tagada võrdsed konkurentsitingimused EL ettevõtetele võrreldes kolmandate riikide ettevõtetega.

Muutus ei toimu aga üleöö, vaid käibemaksu hakatakse kõikidele kaupadele lisama alles aastaks 2021.

Omniva: e-kaubandust see ei mõjuta

Omniva juhatuse liige Ansi Arumeel ütles et, maksumuudatus ei muuda e-kaubanduse olemust kui sellist ja arvestada tasub, et kõigile kallimatele saadetistele rakendub 20% käibemaks juba ka praegu. “Kuna valdava osa Aasiast tellitava kauba väärtus jääb umbes 1-10 euro piiresse, siis sisuliselt tähendab see kliendile maksimaalselt vaid 1-2-eurost hinnatõusu, mis ostuotust kuigivõrd ei mõjuta,” selgitas Arumeel.

Samuti ei tähenda see postifirma juhi sõnul lisategevusi kliendile. “Kindlasti ei tähenda muudatus seda, et iga paarieurost pakki peab klient deklareerima hakkama,” selgitas Arumeel. “Eesmärk on muuta ostukogemus võimalikult mugavaks. Uue käibemaksusüsteemiga arvestatakse käibemaks kauba hinna sisse enamasti juba välismaises e-poes. Sel juhul muutuks olukord kliendile hoopis mugavamaks, kuna igasugune kliendipoolne käibemaksu deklareerimine Eestis kaoks ära ka kallimate kaupade puhul.”

Arumeele sõnul ei maksa käibemaksumuudatuse mõju e-kaubanduse arengule üle hinnata. “Maksumuudatus ei muuda e-kaubanduse olemust kui sellist, sest kõik muud e-kaubanduse eelised nagu suurem kaubavalik, soodsam hind ning mugav kättesaamine, jäävad ju alles,” märkis Arumeel. “Rahvusvahelise e-kaubanduse hinnaeelis ei tule mitte maksuerisusest, vaid pigem jaekaubanduse kulude ja vahendajate puudumisest.”

Ettevõtetel peaks olema lihtsam Euroopas e-kaubandusega tegeleda

Käibemaksu muudatuste eesmärk on EL-i eesistujariigi ehk Eesti ametnike sõnul lihtsustada käibemaksu tasumist ettevõtete piiriüleste e-teenuste pakkumisel alates 2019. aastast ja alates 2021. aastast ka piiriüleste kaupade müügil.

Peale alla 22€ toodetele käibemaksu lisamise rakendub varem teine muudatus. Kui piiriülese veebimüügi väärtus jääb aastas alla 10 000 euro, võib ettevõtja siis jätkuvalt kohaldada oma koduriigi käibemaksueeskirju. Samuti võimaldab see pakett ettevõtjal tasuda käibemaksu ka välisriiki teenust või kaupa müües oma koduriigi maksuameti kaudu.

Omniva juhatuse liige Ansi Arumeel kommenteeris, et e-kaubanduse käibemaksumuudatus loob turul õiglasemad tingimused eelkõige Eesti e-kaupmeeste jaoks. “Maksumuudatusega kaotatakse kolmandate riikide e-kaupmeeste maksueelis Euroopa ja Eesti e-kaupmeeste ees. Samas pole muudatus niivõrd radikaalne, et see e-kaubanduse arengut pidurdaks. Pigem loovad õiglasemad tingimused veel paremad võimalused e-kaubanduse kasvuks ka Euroopas ja koduturul, mis on igati tervitatav,” ütles Arumeel.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.