Elisa näitas Baltikumi esimest 5G-standardi võrku ja saavutas ülisuuri kiiruseid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Täna katsetas Elisa Tallinnas koostöös Huaweiga esimesena Baltikumis kiiruseid 5G-standardile vastavas võrgus ning saavutas mobiilse andmeside kiiruseks 1,8 gigabitti sekundis, mis on üle kümne korra kiirem, kui praegused 4G-võrgu kiirused.

Elisa ja Huawei kasutasid testimiseks maailma esimest 5G-koduruuterit 3,5 GHz sagedusel, mis on esimene sagedus tuleviku 5G-kommertsvõrkudes. 5G-võrgus näidati ka virtuaal- ning liitreaalsuse teenuseid.

“5G on täiesti uus tehnoloogia, mida vajavad teenused ja seadmed, mis pole veel täna klientidele kättesaadavad, kuid saavad lähiaastatel,” ütles Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli.

Tema sõnul tulevad esimesed uut tüüpi 5G-kommertsvõrgud laiemalt kasutusele juba järgmisest aastast ja 5G-võrku kasutavad seadmed jõuavad klientideni tõenäoliselt järgmise aasta lõpus.

Ürituse avas ettevõtlus- ja tehnoloogiaminister Urve Palo, kelle sõnul soovib Eesti riik olla 5G käivitamisel ja arendamisel esirinnas.

“On selge, et riik, mobiilsidesektor ning erinevad tööstused peavad siinkohal seljad kokku panema ja ühiselt mõtlema, milline peaks olema Eesti 5G plaan ehk millised võiksid olla need erinevad lahendused, mida 5G kui võimaldaja, meile pakkuda suudab,” lausus Palo.

Täna läbi viidud testi käigus näitasid virtuaal- ja liitreaalsuslahenduste arendamisega tegelevad ettevõtted Umbra, Fake ja Directive Games, millisel viisil võimaldab 5G-võrk tuua uued tehnoloogilised lahendused meie igapäevaellu. Olgu selleks näiteks meelelahutus või kinnisvara planeerimine läbi liitreaalsuse või praktiline tulevikukontor virtuaalreaalsuses.

Toomas Polli tõi välja, et virtuaal- ja liitreaalsus on teenused, mis eelkõige vajavadki 5G-võrku ning seda eeskätt seetõttu, et virtuaalreaalsuses ringi vaadates oleksid kiirused niivõrd suured ja pildi hilistumine niivõrd väike, et teenust oleks mugav jälgida.

Tehtud katse toimus koostöös Huaweiga, kes on Elisale oluline partner tulevikuvõrgu arenduses. Ettevõte on üks juhtivaid 5G arendajaid maailmas, panustades möödunud aastal võrgu arendamisesse üle 10 miljardi dollari. Elisaga koos on Huawei suuteline juba täna 5G-kiirusi pakkuma, kuid hetkel on puudu vajalikud sagedused ja kommertsseadmed.

Yang Ge, Huawei partnersuhete direktor ja Huawei Soome ning Balti regioonide esindaja sõnul on Elisa puhul tegemist innovaatilise koostööpartneriga.

“Elisa on viimastel aastatel jõuliselt liikunud 5G-valmidusega võrgu poole, mis juba hetkel pakub väga head kasutuskogemust ja kiirust oma klientidele,” ütles Yang Ge.

Selleks, et 5G jõuaks varsti klientideni, on äärmiselt oluline, et juba sel aastal jõuaksid Eestis oksjonile 700 MHz ja 3,5 GHz sagedused sarnaselt Põhjamaadele ning Kesk-Euroopale.

“Oluline on, et Eesti ei jääks 5G-võrkude arendamisel teistest riikidest maha,” lausus Polli.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.