Digi

Enne kriisi jooksid välisettevõtjad Eesti e-teenustele tormi

E-residentsuse juht Ott Vatter.Foto: EAS/E-residentsus tiim

Aastatel 2018-2019 registreerisid e-residendid iga päev keskmiselt 11 uut Eesti ettevõtet. Alates e-residentsuse programmi käivitamisest on e-residendid kokku asutanud ligi 13 000 Eesti ettevõtet, mille kumulatiivne kogukäive ületas kevade hakul miljardi euro piiri.

“Kui 2016. aastal oli e-residentide ettevõtete kogukäive 72 miljonit eurot, siis mullu 532 miljonit eurot,” ütles e-residentsuse programmi tegevjuht Ott Vatter. Seejuures üks olulisemaid kiire kasvu põhjuseid on e-residentide loodud ettevõtete arvu hüppeline suurenemine.

Eelmisel nädalal teatas programm, et ka praegu näevad kriisikollete ettevõtjad Eestis päästerõngast. Viimastel nädalatel on tavapärasest enam Eesti ettevõtteid loonud just need e-residendid, kes elavad Euroopa peamistes kriisikolletes Itaalias, Hispaanias, Saksamaal ja Prantsusmaal, teatas e-residentsuse programm.

Iga kuues uus ettevõte

Viimase kahe aasta jooksul on e-residendid asutanud ligi 8300 uut Eesti ettevõtet. “Mullu asutasid e-residendid kuuendiku kõigist Eestisse registreeritud ettevõtetest. Lihtne arvutus näitab, et aastatel 2018-2019 registreerisid e-residendid iga päev keskmiselt 11 uut Eesti ettevõtet. See on Eesti majandusele suur võimalus,” ütles Vatter.

E-residentide loodud Eesti ettevõtete käibe kasvu veab ka firmade keskmise maksutulu suurenemine. Eesti Maksu- ja Tolliameti andmetel suurenes mullu e-residentide loodud firmade keskmine maksutulu, mis sisaldab tööjõumakse ja erijuhtude tulumaksu, võrreldes 2018. aastaga 12%.

Vatteri kinnitusel on 2018. aasta lõpus sõnastatud e-residentsus 2.0 strateegiline suund, mis seadis eesmärgiks toetada e-residendi staatusega isikute hulga suurendamise asemel hoopis e-residentide poolt loodud ettevõtete väärtuse kasvu, on end õigustanud.

Kasu ka Eesti ettevõtjatele

“Oluline on mõista, et e-residentide loodud ettevõtete kasvust saavad läbi täiendava maksutulu osa paljud Eesti inimesed. Seetõttu peaksime tundma rõõmu, kui e-residentide ettevõtted suudavad konkurentsitihedal globaalsel turul läbi lüüa, sest tegemist on Eesti firmadega,” arvas Vatter.

E-residentide ettevõtete edu kasvatab nõudlust ka kohalike firmade teenuste järele. “Nõudluse suurenemine võimaldab Eesti ettevõtetel areneda, laieneda, palgata rohkem töötajaid ja käivet suurendada. See näitab e-residentsuse laiapõhjalist mõju Eesti majandusruumis,” lisas Vatter.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.