Enne kriisi jooksid välisettevõtjad Eesti e-teenustele tormi

E-residentsuse juht Ott Vatter.Foto: EAS/E-residentsus tiim

Aastatel 2018-2019 registreerisid e-residendid iga päev keskmiselt 11 uut Eesti ettevõtet. Alates e-residentsuse programmi käivitamisest on e-residendid kokku asutanud ligi 13 000 Eesti ettevõtet, mille kumulatiivne kogukäive ületas kevade hakul miljardi euro piiri.

“Kui 2016. aastal oli e-residentide ettevõtete kogukäive 72 miljonit eurot, siis mullu 532 miljonit eurot,” ütles e-residentsuse programmi tegevjuht Ott Vatter. Seejuures üks olulisemaid kiire kasvu põhjuseid on e-residentide loodud ettevõtete arvu hüppeline suurenemine.

Eelmisel nädalal teatas programm, et ka praegu näevad kriisikollete ettevõtjad Eestis päästerõngast. Viimastel nädalatel on tavapärasest enam Eesti ettevõtteid loonud just need e-residendid, kes elavad Euroopa peamistes kriisikolletes Itaalias, Hispaanias, Saksamaal ja Prantsusmaal, teatas e-residentsuse programm.

Iga kuues uus ettevõte

Viimase kahe aasta jooksul on e-residendid asutanud ligi 8300 uut Eesti ettevõtet. “Mullu asutasid e-residendid kuuendiku kõigist Eestisse registreeritud ettevõtetest. Lihtne arvutus näitab, et aastatel 2018-2019 registreerisid e-residendid iga päev keskmiselt 11 uut Eesti ettevõtet. See on Eesti majandusele suur võimalus,” ütles Vatter.

E-residentide loodud Eesti ettevõtete käibe kasvu veab ka firmade keskmise maksutulu suurenemine. Eesti Maksu- ja Tolliameti andmetel suurenes mullu e-residentide loodud firmade keskmine maksutulu, mis sisaldab tööjõumakse ja erijuhtude tulumaksu, võrreldes 2018. aastaga 12%.

Vatteri kinnitusel on 2018. aasta lõpus sõnastatud e-residentsus 2.0 strateegiline suund, mis seadis eesmärgiks toetada e-residendi staatusega isikute hulga suurendamise asemel hoopis e-residentide poolt loodud ettevõtete väärtuse kasvu, on end õigustanud.

Kasu ka Eesti ettevõtjatele

“Oluline on mõista, et e-residentide loodud ettevõtete kasvust saavad läbi täiendava maksutulu osa paljud Eesti inimesed. Seetõttu peaksime tundma rõõmu, kui e-residentide ettevõtted suudavad konkurentsitihedal globaalsel turul läbi lüüa, sest tegemist on Eesti firmadega,” arvas Vatter.

E-residentide ettevõtete edu kasvatab nõudlust ka kohalike firmade teenuste järele. “Nõudluse suurenemine võimaldab Eesti ettevõtetel areneda, laieneda, palgata rohkem töötajaid ja käivet suurendada. See näitab e-residentsuse laiapõhjalist mõju Eesti majandusruumis,” lisas Vatter.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.