Esimesed 5G seadmed on valmis, aga telefone ei maksa oodata enne järgmist aastat

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Deutsche Telekomi boks Barcelona mobiilimessil MWC. Foto: Pau Barrena/Scanpix

Jutud 5G-st hakkavad juba tüütama, ütleb nii mõnigi tehnoloogiasektoris tegutseja, sest kuigi viienda põlvkonna mobiilivõrkude tulekut on kuulutatud juba aastaid, on isegi testvõrkude ehitamine veninud ja Euroopas napib ühtset lähenemist. Aga aasta tähtsaimail mobiilitööstuse messil Barcelonas sai näha vähemalt seda, et 5G hakkab lõpuks kuju võtma.

Intel: 5G sülearvutites

Kuigi 5G kasutuskohtadena on reklaamitud kõike “kauget” nagu internetti ühendatud autod, telemeditsiin, droonid ja muu säärane, näitas Intel Barcelonas väga tuttavad ja igapäevast kasutusvõimalust 5Gle. Nimelt on Intel arendanud XMM 8000 seeria modemi, millega peaks Delli, HP, Lenovo ja Microsofti sülearvutid saama 5G ühenduse võimaluse.

Messil oli prototüübina väljas kaks-ühes ehk tahvli ja süleri hübriid, milles selline 5G modem toimis. Asja tõestuseks striimitigi arvutisse üle kohapeal loodud 5G võrgu videot.

Foto: Gregor Sibold

Praktilises elus võikski selline riistvara rõõmustada täppisgraafikaga arvutimängureid, ülikõrge kvaliteediga video vaatajaid või virtuaalreaalsuse äppide kasutajaid. Inteli turundajad keerasid muidugi sellisele võimalusele veel ühe vindi peale – ja ilmselt isegi vindi üle: “Mis oleks, kui sa mängiks online-mitmikmängu olukorras, kus sa sõidad parasjagu isejuhtiva autoga kooli. Radikaalselt erinev!” Igatahes tõotaks selle 5G modemi ühenduse kiirus ulatuda paari gigabitini sekundis.

Huawei: 5G tuleb esimesena ruuteritesse, alles siis telefonidesse

Kui Intel PC-arendajana keskendub lõppkasutaja toodetele nagu sülearvutid, siis Huawei pöörab esimeses järjekorras tähelepanu lõppkasutaja võrguseadmetele.

“Esimeses järjekorras saavad [5G toodetest] valmis kodused võrguseadmed nagu täna näitasime,” ütles Huawei tarbijatoodete grupi ärijuht Wan Biao intervjuus Geeniusele. Nimelt näitas Huawei messil 5G võrguseadet, mille kohta veel head nime polegi. Tööstusharu žargoonis kutsutakse seda CPEks – consumer premise equipment – ehk seade, mis ühendab inimese kodused seadmed 5G võrguga kiirusega kuni 2 gigabitti sekundis.

Huawei arendas esimese 5G standardile vastava kiibistiku, mis on kasutusel näiteks sellises “purgis”. See toimib koduse ruuterina ja ühendub 5G võrku. Foto: Hans Lõugas

“Järgmises laines tulevad ilmselt mobiilsed wifi-seadmed. Need on akuga kaasaskantavad ruuterid, mis ühenduvad 5Gsse ja pakuvad teistele seadmetele wifit,” jätkas Wan Biao. “Ja kolmandas järgus, ilmselt järgmise aasta teiseks pooleks, on meil olemas 5G toega nutitelefonid,” visandas ta 5G toodete lähituleviku.

Kas 5G saab olema palju kallim kui 4G?

Huawei on pigem 5G tehnoloogiapoole arendaja ja see, kuidas uue põlvkonna võrk reaalselt tarbijateni jõuab, sõltub hoopis väga palju mobiilioperaatoritest. Operaatorid, kes tehnoloogiasse investeeringud tegema peavad, otsivad alles töötavad ärimudelit ja rakenduskoht.

Seetõttu on ka lahtine, millise hinnaga lõpptarbija jaoks 5G teenused olema hakkavad ja kui hästi need suudavad konkureerida praeguste 4G võrkudega, mis paljude tarbijate jaoks on juba piisavalt kiired.

Huawei juht prognoosis, et kui vaadata võrguteenuse hinda biti kohta sekundis, saab 5G olema kindlasti odavam kui 4G või 3G. Teisisõnu: 5Gga saab ilmselt edastada andmeid kiiremini ja soodsamalt võrreldes kui palju maksaks sama andmemahu edastamine vanemate võrkudega.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.