Eskalatsioon: Armi ja Qualcommi tüli võib raputada telefoniturgu

Qualcomm võib olla sunnitud oma Snapdragon protsessorite tootmise katkestama.Foto: Depositphotos

Suurbritannia kiibidisainer Arm on katkestamas oma litsentseerimislepingut Qualcommiga. Viimane aga vajab Armi kiibituumade disaini, et jätkata oma protsessorite tootmist.

Täpsemalt on Arm andnud Qualcommile 60-päevase etteteatamisaja lepingu lõpetamiseks. Tüliõunaks on Qualcommi 2021. aasta tehing, mille raames osteti ära konkurendist kiibidisainer Nuvia.

Arm väidab, et Nuvia ost ja selle tehnoloogia integreerimine Qualcommi ärisse rikub Qualcommi ja Armi vahelist lepingut, mistõttu oleks pidanud kaks osapoolt ostujärgselt lepingu tingimused üle vaatama. Qualcomm hinnanguga ei nõustu.

Qualcommi kõneisik väidab, et tüli näol on tegemist Armi plaaniga väänata Qualcommi kätt, eesmärgiga tõsta litsentseerimistasusid. Detsembris ootab kaht firmat ees kohtutee.

Arm on Suurbritannias asuv, kuid Jaapanist pärineva SoftBanki poolt omatud firma, mis disainib protsessori (CPU) tuumasid, mida kasutavad umbes 95% maailma nutitelefonidest. Samuti arendab Arm oma Mali-nimelisi graafilisi protsessoreid (GPU).

Eelmise aasta viimase kvartali seisuga on Qualcommi Snapdragon protsessorid on 23% turuosaga populaarsuselt Apple’i ja MediaTeki järel kolmandad.

Kui kahepoolne litsentseerimisleping tõepoolest lõppeb, on Qualcomm sunnitud katkestama oma protsessorite tootmise, kuna need kasutavad Armi kiibiarhitektuuri. See tähendab omakorda, et Qualcomm peaks kas leidma uue partneri või looma omaenda kiibidisaini. Nõnda kallineksid Qualcommi protsessorid veelgi ja see kajastuks telefonide lõpphinnas.

Igal juhul saaksid mõju tunda ka lõpptarbijad, kuna lähiajal peaksid välja tulema värsked telefonid, mida jooksutavad uued Qualcommi protsessorid. Halvimal juhul peaks mitmete nutitelefonide avalikustamine edasi lükkuma.

Asja võib vaadata ka positiivsest küljest. Partnerluse lõpp võib pikemas perspektiivis tähendada tihedamat konkurentsi ja seega kiiremat innovatsiooni. Telefonitootjad saaksid valida rohkemate protsessorite vahel ning tuline konkurents võib kajastuda ka hinnalangustes.

Hetkel tundub aga kõige tõenäolisem, et Arm ja Qualcomm jõuavad omavahel siiski kokkuleppele. Samas võib kohtuasi tähendada ka kummagi osapoole võitu. Armi puhul tugevdaks võit selle rolli kiibiturul ja laseks kehtestada kõrgemaid litsentseerimistasusid. Qualcommi võidu puhul taastaks firma suurema kontrolli oma kiibitootmise üle.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.