Ettevõte: Eesti julgeolekuasutused kasutavad Hiina “tagauksega” valvekaameraid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Hikvisioni turvakaamerad. Foto: Hikvision

Rootsi päritolu turvaettevõtte juht hoiatab, et Eesti julgeolekuasutuste hankeid võidavad Hiina turvatehnika pakkujad, milles peituvad tagauksed. Eestis on selliseid kaameraid kasutusel tuhandeid, kuna hangetel tagab edu odav hind.

“Hiina tootjad Hikvision ja Dahua pakuvad soodsat masstoodangut, mille turvalisus on alati olnud nõrk koht, nüüd on avastatud ka tagauksed ja leidnud kinnitust Hikvisioni seos Hiina valitsusega,” rõhutas Rapid Security juhataja Vallo Põldma. Eesti riigiasutused, sealhulgas julgeolekuasutused, kasutavad tuhandeid selliseid valvekaameraid.

“Eestis teeb odav hind need aga riigihangetel edukaks ja Hiina “tagauksega” kaameraid kasutavad nii meie julgeolekuasutused kui suured ettevõtted,” ütles Põldma.

Rapid Security müüb Eestis Dahua ja Hikvisioniga konkureeriva tootja Boschi valvekaameraid. Rapid Security on Rootsi juurtega Eestis tegutsev turvaettevõte, mis pakub valveteenuseid ja -tehnoloogiat kolmes Balti riigis.

USA keelas Hiina toodete kasutamise

Mullu augustis keelas USA Hikvisioni ja Dahua toodete kasutamise riigiasutustes ning julgeoleku ja taristu seisukohalt olulistes kohtades. Dahua valvesüsteemides leiti ränk turvaviga juba 2017. aastal. Samal aastal avastati ka maailma suurima valveseadmete tootja Hikvisioni kaameratesse jäetud “tagauks”. Hikvisioni omanike hulka kuulub Hiina riik ning ettevõte on tunnistanud Hiina valitsuse tugevat mõju nende ärile.

Põldma kinnitusel tähendab see tõsist sõnumit ka erakasutajale, kel riigisaladusi või tundlikku infot pole. “Kui mõne aasta eest näitas Pealtnägija kuidas häkkerid saavad vabalt jälgida inimeste kodusid, oli seal tegemist just Dahua ja Hikvisioni süsteemidega,” rõhutas Põldma. “Hikvision toodab kaameraid ka teistele hankijatele enam kui 80 erineva kaubamärgi all.”

Eestis on turvaliste seiresüsteemide kasutamine isegi tundlikes riigiasutustes väga keeruline, kuna riigihangetes antakse suurim kaal üldjuhul hinnale. “Ka odavaim kaamera võib näidata täitsa viisakat pilti, aga turvaline kaamera pole kunagi odavaim,” märkis Põldma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.