Ettevõtetes osalust pakkuv Eesti ühisrahastusplatvorm varjab ebaõnnestunud kampaaniaid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ühisrahastusplatvormi Fundwise'i lehel ei tooda välja ebaõnnestunud projekte. Foto: Kuvatõmmis

Ühisrahastus on kuum sõna olnud juba mitu aastat ning tavapärase toetuspõhise platvormi kõrval on populaarsust kasvatamas ettevõtete osaluspõhine ühisrahastus. Pea kaks aastat tagasi avati Eesti esimene ettevõtetes osalust pakkuv ühisrahastusplatvorm Fundwise.

Tänaseks on platvormi abil investorite raha kaasanud kümme ettevõtet, millest üks kuulutas hiljuti välja pankroti. Kui tutvuda Fundwise’i lehel olevate projektidega, siis võib potentsiaalsele investorile või rahastust otsivale ettevõttele jääda mulje, et Fundwise’is polegi kunagi ühtegi ebaõnnestunud projekti olnud.

Fundwise toob küll avalehel välja õnnestunud projektide protsendi, kuid ebaõnnestunud projekte on võimalik leida vaid konkreetse projekti internetiaadressi (URL) teades.

Alles tõsisema uurimise järel selgub, et Fundwise’i abiga on investorite raha üritanud tõsta ka ettevõtted, kel ei ole see sugugi õnnestunud. Näiteks jäi soovitud 99 905 eurot kättesaamatuks uut investeerimisühistut luua soovinud eurohoius.ee-le. Sama saatus tabas ka ettevõtet TSC Marine Innovations, mil jäi loodetud 94 976 eurosest eesmärgist puudu 79%.

Fundwise’i tegevjuht: see on tavaline lähenemine

Fundwise’i tegevjuhi Henri Laupmaa sõnul eemaldatakse ebaõnnestunud kampaaniad avalehelt. “See, et esilehel näidatakse ainult õnnestunud kampaaniaid on tavaline lähenemine – vaata mistahes ühisrahastusplatvormi Kickstarterit või Invesdori. Kõikidel on ainult käivad ja õnnestunud kampaaniad esilehel välja toodud. Meil, kohe kui saidi avad, on üleval riba mis ütleb kampaaniate õnnestumisprotsendi,” sõnas Laupmaa Geeniusele antud kommentaaris.

Pärast Geeniusega suhtlemist teatas 2015. aasta kevadel tegevust alustanud platvormi tegevjuht, et neil on plaanis leht teha ümber niimoodi, et seal oleksid kuvatud ka ebaõnnestunud projektid.

“Paneme selle ebaõnnestunud kampaaniate nimekirja ka lingituna üles. Mõtleme praegu kuidas täpselt esilehte ümber teha, et eri staadiumis kampaaniad hästi eristuks,” täpsustas Laupmaa.

Finantsist: kampaaniate varjamine võib näidata portaali paremas valguses

AS SEB Varahalduse juhatuse liikme Sven Kunsingu esmasel hinnangul ei ole ebaõnnestunud projektide varjamine õige lähenemine, kuigi erilist kahju ta selles ei näe.

“Eks igasugune info varjamine peaks tekitama küsimuse, et miks ja kellele see kasulik on? Antud juhul – nagu ma aru saan – varjatakse kasutajate eest kampaaniaid, kus raha tõstmine ebaõnnestus. See võib näidata portaali tegelikust paremas valguses eelkõige neile, kes raha tõsta soovivad. Investorite huve see minu arust niiväga ei kahjusta. Äkki see hoopis kaitseb neid – tulevastel raha tõstjatel on keerulisem ebaõnnestunud kampaaniatest süstemaatiliselt õppida investoritele end paremini maha müüma. Kuna ebaõnnestunud kampaaniad otseselt ei ole ilmselt kellelegi märkimisväärset kahju teinud, siis ma suurt probleemi ei näe,” sõnas Kunsing.

Tema sõnul on oluline, et ei varjataks investorite eest riske. “Ma ei peaks riskiks seda, kui investor kampaania mitteõnnestumise korral pole saanud investeeringut teha. Oluline on info reaalset raha tõstnud kampaaniate kohta. Võib-olla oleks suurema läbipaistvuse huvides siiski mõistlik avaldada kasvõi mingit statistikat, et palju projekte ja kui suures mahus on rahastatud, palju on ebaõnnestunud katseid,” täpsustas Kunsing.

SEB Varahaldus ei osale ühisrahastusprojektides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.