IT-ettevõtjate fond Superangel otsib pensioniraha toel järgmist edulugu tehnoloogias

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Rain Rannu

Staažikad Eesti internetiettevõtjad käivitasid uue investeerimisfondi, millega otsitakse kõige säravamaid uute äriideede käivitajaid. Fondi maht on kuni 20 miljonit eurot ja praegu on üks suuremaid investoreid selles 4 miljoni euroga LHV pensionfondid.

Kuni kaks miljonit investeeringuks

“Kohtume iga nädal kümnete ettevõtjatega ja töö juba käib,” ütles Geeniusele uue fondi Superangel üks asutaja Rain Rannu. Superangeli fookuses on varajase etapi ettevõtted, ent seejuures ei panda omale piire geograafia või tehnoloogiavaldkonna osas.

“Me otsime selliseid ettevõtete asutajaid, kes usuvad, et seal valdkonnas, kus nad äri alustavad, suudavad nad valmis ehitada suure globaalse ettevõtte,” seletas Rannu.

Kui aastaid on olnud maailmas tõmbekeskused nagu Silicon Valley, siis viimastel aastatel on tema sõnul hakanud ka Eesti ligi meelitama idufirmade asutajaid. “See on juhtunud osaliselt tänu meie heale mainele, meie startup-kultuurile ja ka e-residentsusele,” ütles Rannu.

Seepärast ei vaata Superangel üksnes Eesti ettevõtjaid, vaid ka väljaspoole näiteks ettevõtjaid, kes võiksid e-residentsuse kaudu olla Eestiga seotud. “Ent meil on ka väike esindus Palo Altos, kus on alaliselt Rainer Sternfeld ja ka mina. Seepärast oleme valmis investeerima ka USA firmadesse, kelle puhul näeme, et neil oleks potentsiaali laieneda Euroopas või arenevatel turgudel.”

Superangeli investeeringud algavad 50 000 eurost ja ulatuvad ühe ettevõtte puhul kahe miljoni euroni.

Ettevõtjalt-ettevõtjale fond

“Me oleme kõik ettevõtjad,” rääkis Rannu uue fondi loojatest, kelleks on lisaks temale Veljo Otsason ja Marek Kiisa.

“Mõned aastad tagasi hakkasime ise aktiivselt tegema investeeringuid ja meie portfelli on kogunenud juba edukaid näiteid nagu Taxify, Pipedrive, Veriff, Click & Grow ja teised. Idufirmade asutajatele meeldis, et me oleme ise ettevõtjad ja saame anda neile täiendavat väärtust, mida keskmine investor ei uuda teha, sest me oleme ise nende tee läbi käinud ja globaalselt edukaid ettevõtteid ehitanud,” ütles Rannu.

“Superangeli plaan ongi sama tegevust suuremalt ja võimsamalt jätkata,” ütleb ta. Seepärast koondasid kolm asutajat fondi taha veel teisigi tuntud ettevõtjaid näiteks Martin ja Markus Villig, Sten Tamkivi, Rainer Sternfeld. Lisaks on Superangeli taga ka riiklik riskikapitali fondifond Smartcap ja LHV Pensionfondid.

LHV: meie jaoks oli oluline, et fondijuhid ka oma raha panustavad

Kristo Oidermaa, LHV pensionifondide fondijuht

Eesti riskikapitaliturg on aastatega märkimisväärselt arenenud – on tekkinud nii edulugusid ettevõtete kui ka investorite seas. Hetkel tundub, et aeg on küps ka kohaliku pensioniraha suunamiseks valdkonda, kuna on loodud sobivad tooted institutsionaalsetele investoritele ning leidub tugeva taustaga tiime, kes neid juhivad.

Rain Rannu, Veljo Otsasson ja Marek Kiisa ettevõtlusringkondades tutvustamist ei vaja. Nad seisavad mitme ettevõtte loomise taga, on investeerinud mitmesse kohalikku tehnoloogiaettevõtetesse ning ette on näidata ka edukaid investeeringust väljumisi. Just fondi juhtiv meeskond on positiivse lõpptulemuse saavutamiseks kõige olulisem faktor ning Superangeli tiim kuulub kõrgklassi kohalikul ettevõtlus- ja riskiinvesteeringute maastikul.

Iga uue fondiinvesteeringu tegemisel on meie jaoks tähtsal kohal, et fondijuhid oma enda raha tootesse panustavad ja näitavad sellega usku ja soovi investoritega sama riski võtta. See on ka üks põhjustest, miks otsustasime fondijuhtidega kaasa investeerida, panustades Superangelisse 4 miljonit eurot.

Founder-in-residence: toetus äriidee realiseerimiseks

Peale varajase faasi ettevõtete, kuhu investeerida, on Superangelil veel üks siht. Nimelt on fond valmis toetama ka ettevõtjaid veel enne, kui firma on juba loodud.

“Otsime founder-in-residence tüüpi ettevõtjaid, kellega koos formuleerime välja lõpliku idee, aitame finantseeringuga ja tiimi kokku panemisega,” selgitas Rannu.

“See võib olla mõnes valdkonnas, näiteks fintech, liitreaalsus, AI või blockchain, millel me näeme suurt potentsiaali. Sellist asja ei tee Eestis praegu keegi.”

Nii ootabki Rannu sõnul fond kohtumist kõikide alustavas faasis ettevõtetega, kellel on tugev plaan maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.