Uudis

ETV kanalitel tõrguvad Samsungi telerites subtiitrid, kumbki näitab näpuga teineteise poole

samsungsuhd_araudjalg-33.jpg

Rahvusringhäälingu (ERR) telekanaleid mõne moodsama Samsungi telekaga vaadates ei tasu üllatuda, kui ekraanil olevad subtiitrid lihtsalt ära kaovad.

"Osa subtiitreid jäetakse lihtsalt näitamata ja see on vägagi häiriv,” kirjutas Geeniuse lugeja Kristjan, kes on viga kogenud kahe erineva teenusepakkuja juures töötava kahe erineva Samsungi teleriga.Kuigi nii ERR kui ka Samsung on üritanud veale jälile jõuda, on loo juures kõige traagilisem see, et mure keskmes olevate teleritega inimestele kiiret lahendust näha polegi.

Sakala ajakirjaniku katsetuse põhjal kadusid subtiitridkõigesagedamini paar korda minutis ja kõige kauem töötasid veatultseitse minutit.

Kogu probleem sai alguse eelmise aasta septembris, kui ERR hakkas kolme telekanalit ETV, ETV2 ja ETV+ edastama uues, kõrglahutusega pildikvaliteedis. Koos sellega muutus ka subtiitrite edastamise formaat. "Kui varasemalt lisati subtiitrid videopildi sisse televisiooni programmiväljastuses, siis alates septembri lõpust 2015saadetakse subtiitrid televaatajatele pildist eraldiseisva andmevoona,” selgitasERRi tehnikadirektorRisto Sirts. Piltlikult öeldes edastatakse telerile või digiboksile eraldi andmetena pilt ja subtiitrid ja seade paneb need ise ekraanil kokku.

“Oleme teadlikud, et mõningatel teleritel ja digiboksidel on aga subtiitrite korrektse kuvamisega probleeme (nt jäävad subtiitrid vahele, ilmuvad vaid silmapilguks, jäävad ekraanile kauemaks kui ette nähtud jms),” tunnistasSirts.

ERRi tehnikadirektori sõnul on probleemide põhjus DVB subtiitrite standardis, mis jätab teleritootjatele vabaduse rakendada standardit erinevatel viisidel. "Televaataja jaoks tähendab see seda, et mõne telekanali DVB subtiitrid võivad tema teleris olla kuvatud korrektselt samas kui mõne teise telekanali subtiitrite kuvamisel esineb probleeme. Tehniliselt on aga mõlema telekanali subtiitrite andmevoog DVB standardile vastav,” selgitas ta. Tema väitel ei puuduta subtiitriprobleem üksnes ERRi, vaid sama on esinenud ka Taanis ja Soomes, kus subtiitreid ondigitaaltelevisiooni standardiga edastatud aastast 2008.

ERRi sõnul onprobleem Samsungi teleris, Samsung näeb probleemi ERRis

Sirtsu sõnul on ERR testinud subtiitreid paljude erinevate seadmetega, et need võimalikult paljude erinevate seadmetega töötaks. "Üldlevinud seadmetest teame näiteks, et täna on probleeme on Samsungi 2011.a ja 2014.a. telerite mõningate mudelitega," lisas ta.

Samsungi Eesti juhi sõnul ühegi teise telekanali puhul nende teleritessubtiitrite tõrkeid ei esine."Oleme otsimas lahendust antud probleemile ERR-i kolme telekanali subtiitrite puhul esinevate mõningate viivituste asjus, seda nii koostöös kanali edastajaga kui ka Lõuna-Korea tehases,” ütles Samsung Eesti juhtToomas Tiits. "Hetkel saame öelda, et pingutame pidevalt selle nimel, et antud küsimusele lahendus leida ja klientidele parimat võimalikku teenust osutada. Ühegi teise telekanali puhul kõnealust häiret Samsungi telerites ei esine,” lisas ta.

Andke teleritootjale murest märku

Et veale paremini jälile saada, palub Samsung Eesti televaatajatel nendega ühendust võtta, kui ERRi telekanalite puhul subtiitrites häireid esineb. Selleks palub firma helistadatasuta telefonil 800-7267 tööpäeviti kella 9-18 või kirjutada e-kiri või võtta ühendust läbi veebi siit. "Selline otsepöördumine on meile suureks abiks probleemi identifitseerimisel ning võib mõnedel juhtudel anda ka võimaluse, et probleemile on võimalik otsida lahendust distantsilt tehnilise toe näol,” ütles Tiits.

Ka ERRitehnikadirektori sõnul tasub esimesena ühendust võtta oma teleri tootja ja digiboksi pakkujaga. "Loodetavasti panustavad Eesti turul levinud telerite ja digibokside tootjad omapoolselt ka seadmete tarkvara uuendamisse, et võimalikult paljud televaatajad saaksid DVB subtiitreid probleemideta vaadata,” lisas ta.

Foto: Samsungi uue SUHD teleri esitlus Tallinnas. Selle teleri puhul peaks ERRi telekanalite subtiitrid toimima.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.