Euroopa 50 kõige mõjukama naisettevõtja seas on kaks eestlannat

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
startup.jpg

Väljaanne EU-Startups koostas nimekirja 50 kõige mõjukamast naisest Euroopas, kes tegelevad idufirmade või riskikapitaliga. Nende seas on ka eestlannat: Kaidi Ruusalepp, kes on Funderbeami eestvedaja ja Jobbaticali tegevjuht Karoli Hindriks. Geenius võttis nõuks neid sel puhul õnnitleda ja küsida, millised on nende mõtted olles seni Eestis suuresti meeste poolt vallutatud idufirmade maastikul.

Kuidas tunnustuse vastu võtsite?

Ruusalepp: Mul pole aimugi, miks just mina nende sekka sain. Aga kui vaadata, mida Funderbeam teeb ja kui palju me nii lühikese ajaga oleme saavutanud, siis see ongi ilmselt see, mille pärast mind valiti. Lõpuks jõuavad neisse nimekirjadesse ikkagi inimesed, kel on midagi, mida teistel ei ole. On idee ning see ellu viidud, eelkõige aga on ideel taga ka väga tugev tiim, mida lihtsalt keegi juhib. See on kindlasti suur tunnustus Funderbeamile.

Hindriks: Kindlasti on tore, kui meid märgatakse. Oleme naised ja tõesti peame natukene rohkem tööd tegema, et läbi lüüa. Hea meel, et oleme "läbi seina läinud" paljudeskohtadesja mitte ainult Eestis. Loodan, et see annab teistele naistele julgust.

Kas IT valdkonnas on piisavalt naisi? Kuidas naisi innustada?

Ruusalepp: Naisi on lihtsalt üldiselt ettevõtluses vähe. Pole oluline, mis soost inimene on –tähtis on inimene rassi, kultuuri või usu taga.

Naised on väga tublid ettevõtjad ja neid tuleks tõepoolest julgustada. Innustuseks tasub meeles pidada, et lihtsalt ühel päeval tulekssellega algust teha. Meie ühiskond on praeguseksjuba suhteliselt tolerantne selle suhtes, kui sa proovid, aga ei õnnestu. Viisteist aastat tagasi oli ebaõnnestumisele järgnev ühiskonna reaktsioon tugevam. Uue põlvkonna ettevõtluse juures on arendav ka see, et uus põlvkond on väga rahvusvaheline. Siiski on naisi palju juurde tulnud ja usun, et tuleb veel.

Hindriks: Meil on veel kõvasti tööd teha, kuid loodan, et minu ja Kaidi lugu näitab, et iga tüdruk siin Eestis võibsaada oma idee loojaks ja võib läbi lüüa. Loodan, et see innustab.

Tagantjärgi ütlen, et kui alustasin Jobbaticaliga, siis oli see väga raske. Olin selleks ajaks Eestis juba väga tuntud inimene ja pidin minema Eestist välja, et leida need esimesed investorid, kuna siin keegi ideega kaasa ei läinud. Täna on äriinglite seas täiesti uus referents need investorid, kes julgevad ka naisettevõtjate firmadesse investeerida. See kõik võtab aega, kuid IT ei ole meeste valdkond, praegu on lihtsalt ühel polnud julgustust ja eeskuju rohkem.

Olete rahvusvaheline ettevõte, kuivõrd identifitseerite end Eestiga?

Ruusalepp: Kuigi meie peakontor on Suurbritannias, peame end ikkagi eelkõige Eesti startupiks. Eestis on nii normaalne rahvusvahelist äri teha ja asutada rahvusvahelisi firmasid.

Hindriks: Olen suur patrioot. Usun, et oleme ka üks Eesti suurimaid promootoreid välismeedias, aitame luua positiivset kuvandit.

Kas järgmisel aastal võiks nimekirjas olla veel mõni eestlanna ehk keda näete veel potensiaalikana selles valdkonnas?

Ruusalepp: Olin üllatunud, miks seal nimekirjas ei olnud Kristel Kruustükki. Tema on küll üks neist kihvtidest rahvusvahelistelt ringi möllavatest naisettevõtjatest.

Hindriks: Kindlasti võiks olla Kristel Kruustükk.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.