Uudis

Euroopa häirekeskused: Apple, lase 112-helistajat positsioneerida nagu Androidiga telefonides

Avarii Pärnu maanteel. Foto: Liis Treimann/PM/Scanpix

Kuigi Androidiga telefonides hakati hädaabikõnede jaoks olulist positsioneerimistehnoloogiat AML kasutama juba mullu, siis Apple pole lahendust siiani kasutusele võtnud. Euroopa hädaabinumbri assotsiatsiooni üleskutsele pole suurfirma reageerinud.

Määrab täpselt abivajaja asukoha

AML ehk Advanced Mobile Location on tehnoloogia, mis lubab häirekeskusel täpselt määrata helistaja asukohta, mis võib ohuolukorras olla kasulik juhul, kui helistaja ei tea täpselt kus ta asub.

Eesti häirekeskus oli üks esimesi maailmas, kes mainitud lahenduse kasutusele võttis“Kuigi päästekorraldaja peab ka uue lahendusega saadava väiksema asukoharaadiuse puhul helistajaga asukoha üle täpsustama, võib täpsem positsioneerimisala tunduvalt vähendada hädaabikõnes asukoha selgitamiseks kuluvat aega ning hoida kokku elutähtsaid sekundeid abi saamisel,” seisab Häirekeskuse kodulehel.

Apple ei võta kuulda

Viimastel kuudel on Euroopa hädaabinumbri assotsiatsioon (EENA) käinud üle maailma lahendust tutvustamas ning üritanud sealhulgas ka Apple’iga ühendust saada, et viimane häirekeskuste jaoks olulise tehnoloogia kasutusele võtaks. Siiani on pole töö vilja kandnud.

“Juba mitu kuud on EENA püüdnud Apple’iga ühendust saada, et töötada välja lahendus, mis lubaks häirekeskustel helistajate asukohale automaatselt ligi pääseda. Kahjuks pole püüdlused seni tulemust andnud,” kirjutab assotsiatsioon teates. EENA viitab ka europarlamendi saadikule Kaja Kallasele, kes kutsus üles AML-i laiendama kõikidele telefonidele, mitte ainult Androidiga seadmetele.

Mastipõhine positsioneerimine võrreldes AML tehnoloogiaga. Foto: Häirekeskus

AML tehnoloogiat võetakse aja möödudes kasutusele aina enamates riikides. See aga paneb iPhone’ide kasutajad Androidide omanikega võrreldes kehva olukorda juhul kui peaks tekkima hädaolukord.

Nii on ka Eestis olukord selline, et kui häirekeskusesse helistab iPhone’i omanik, siis tema asukohta täpse AML tehnoloogia abil positsioneerida ei saa. Küll aga saab seda teha Android operatsioonisüsteemiga telefoni omaniku puhul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.