Euroopa kosmoseagentuur viib eestlaste tehnoloogia orbiidile

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
eseo.png

Eestlased arendasidEuroopa Kosmoseagentuuri sateliidi jaoks kaks kaamerat, mille abil hakatakse tegema maast fotosid.

Kaameraid arendatakse European Student Earth Orbiteri jaoks (ESEO) ehk Euroopa õpilaste satelliidi jaoks. Kaamerate kallal töötab meeskond, mis koosneb partneritest Tartu ülikoolist, Tartu Observatooriumist ning ESTCube’i meeskonnast. Lisaks sellele on projektiga seotud mitmed erinevad tootmis- ja arenduspartnerid.

Eestlaste poolt on satelliidi jaoks välja töötatud kaks kaamerat. Põhikaamera on koopia kaamerast, mida kasutati ESTCube-1 missioonil. Teine kaamera on aga mõnevõrra täiendatud versioon esimesest, olles parema resolutsiooni, optika ja mäluga. Kaamerate peamiseks ülesandeks on missioonil selle reklaamimiseks piltide tegemine.

Kuna tegemist on ESA projektiga, ei saa kaamerate loojad rääkida sellest, kui palju need maksma läksid või kui palju nende eest teeniti.

Kaamerate arendamiseks kulus ühtekokku kaks ja pool aastat, mis on kosmosetehnoloogia arenduse juures märkimisväärne töökiirus. Mõned nädalad tagasi said kaamerad ka ESA poolse heakskiidu, mille tulemusel saab nüüd kaameraid lõplikult testida.

ESTCube'i meeskonna nõunik ja tootejuht Andris Slavinskisütles Geeniusele, et edasisi võimalusi on kaks. Üheks võimaluseks on see, et kaamera disainitakse täielikult ümber Euroopa Kosmoseagentuuri Industry Incentive Scheme projekti raames. Teiseks võimaluseks on aga see, et instrumenti muudetakse vaid veidi, muutes selle sobilikuks CubeSati jaoks äriliseks tegevuseks Vega Arendusfondi kaudu.

Foto: tootjad

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.