Uudis

Euroopas keeb tüli autoriõiguste reformi üle: kuidas hääletavad homme Eesti eurosaadikud?

Fotod: Konstantin Sednev/Eesti Meedia, Tairo Lutter/POSTIMEES, Erik Prozes/Postimees, Tairo Lutter/EESTI MEEDIA

Euroopas on juba mõnda aega käärinud tüli autoriõiguste reformi üle, mille puhul väidetakse, et see võib muuta internetti ning veebimaailma täielikult.

Reformikava on esimesed heakskiitvad etapid läbinud, kuid 5. juulil võidakse see Euroopa Parlamendi plenaaristungil maha hääletada.

Geenius uuris Eesti eurosaadikutelt seda, kuidas plaanivad nemad hääletada.

Kaja Kallas sõnas, et tema võitles selle faili eest siseturukomisjonis variraportöörina. “ALDE fraktsiooni üldine seisukoht on progressiivne, mida kahjuks meie õiguskomisjoni kaks liiget ei esinda,” märkis ta.

Kallas viitas oma kahele blogiartiklile, kus ta on öelnud, et tuleb pidada silmas, et kui kujundada mingit reeglit pidades mõnda suurt turuvalitsejat silmas, siis luuakse tegelikult reegleid, mis sobivad sellele turuvalitsejale ja ei sobi kellelegi teisele.

“Nii on see ka autoriõiguse reeglitega ja viidatud artikkel 13-ga. Mul ei ole head vastust, kuidas väärtuslõhet lahendada, aga pakutud reegliga teeme haiget autoritele ja väiksematele platvormidele (mis võivad olla Euroopast), sest anname võimaluse piirata sõna- ja loominguvabadust,” märkis ta.

Yana Toom sõnas, et tema plaanib hääletada reformi vastu. “Selle jaburuse poolt ei tohiks hääletada ükski terve mõistusega saadik,” märkis ta. Ka Toom viitas blogipostitusele, kus asjast pikemalt räägitud.

Juuni lõpusirgel Geeniusele läkitatud vastuses sõnas Indrek Tarand, et kuidas ta täpselt hääletab, pole hetkel talle endalegi selge, sest ta peab veel ja veelkord jälgima, kuidas ja mida vastutav komisjon otsustab enne plenaari.

“Kui küsimus taandub sellele, et anda mandaat nn triloogiks, siis kaldun olema selle poolt, mitte vastu. Sest vastuhääletamine paiskab meid tagasi nn ruudule 1, nagu lauamängus Tsirkus,” ütles ta. “Kuid et “saatan peitub alati detailides”, siis kordan veel – pean üksipulgi iga sõnastust lugema ja selle põhjal otsustama.”

Urmas Paet lausus, et ta ei pea võimalikuks direktiivi praegusel kujul toetada, kuna sellega peab veel tööd tegema leidmaks tasakaal kõikide osapoolte huvide vahel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.