Uudis

Eurosaadikud nurjasid ise Zuckerbergi ülekuulamise ja oluliste küsimusteni ei jõutudki

Euroopa parlamendi president Antonio Tajani ja Facebooki juht Mark Zuckerberg Euroopa parlamendis Brüsselis. Foto: AFP

Facebooki juht Mark Zuckerbergi käis meie, eurooplaste ees Euroopa parlamendis vabandamas, aga tulemuse siirust ja vabanduse ehtsust rikkus kohmakas formaat.

Zuckerbergi põhisõnum oli see, et tal on väga kahju ja ta vabandab, et Facebooki kaudu on inimeste andmeid kasutatud pahatahtlikel eesmärkidel, nii nagu juhtus Cambridge Analyticaga.

Kui Zuckerbergi kutsuti vaibale USA kongressis, tuli tal taluda mitu päeva rahvaesindajate otseküsimusi nii, et igale küsimusele pidi ta vastama – mõne häguse vastuse puhul korrati küsimust jõuliselt. Aga europarlamendi formaat maailmas tähtsa inimese “ülekuulamiseks” kukkus läbi.

Nimelt oli ette teada, et Zuckerbergil on europarlamendi ees esinemiseks piiratud aeg. Selle asemel, et lasta Facebooki juhil aru anda ja teda pressida, täitsid suure osa eetrist parlamendisaadikud ise oma kõnedega. Nii õnnestus Zuckerbergil vältida keerulisi teemasid ja valida vastamiseks just need küsimused, mis talle sobisid.

Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani ütles hiljem, et saadikud olid ajalistest piirangutest teadlikud, ent otsustasid siiski aja ära kasutada ise.

Nii jäid katmata olulised teemad nagu Facebooki monopoliseisus, mida kavatseb firma teha WhatsAppist pärinevate andmetega, Facebooki variprofiilidesse andmete kogumine ja kasutamine ning Facebooki mitte-kasutavate inimeste andmete kogumine.

Nagu võttis kokku Guardiani ajakirjanik: Zuckerberg suutis ühe tähtsa kohtumise mööda saata ilma, et oleks andnud mingeid tõsiseid lubadusi muuta seda, kuidas Facebook tegutseb.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.