Facebook andis suurfirmadele ligipääsu inimeste privaatsõnumitele

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Elijah Nouvelage/Scanpix

Facebook on teinud aastate jooksul kokkuleppeid suurettevõtetega, millega need saavad väga laia ligipääsu Facebooki kasutajate andmetele. Nii said näiteks Netflix ja Spotify võimaluse koguda ja lugeda Facebooki kasutajate privaatsõnumeid, kirjutas New York Times.

Mida see andmete jagamine tähendas?

Kuigi mõned kokkulepped ulatuvad aastate taha, on värskeimad jõus veel aastal 2018. Mõned näited, kuidas andmed Facebookist välja liikusid:

  • Apple sai ligipääsu inimese Facebooki kontaktidele ja kalendrisissekannetele, isegi kui ta oli Facebookis keelanud andmete jagamise (kokkulepe Facebooki ja Apple’i vahel on endiselt jõus)
  • Amazon sai Facebooki kasutajate nimed ja kontaktandmed, väidetavalt olevat Amazon kasutanud andmeid võitlemaks pettustega
  • Microsofti otsingumootor Bing sai ligipääsu inimese Facebooki sõprade nimedele ja ülejäänud profiiliandmetele
  • Spotify, Netflix ja Royal Bank of Canada said ligipääsu lugeda Facebooki kasutaja privaatsõnumeid

Miks Facebook neid andmeid andis?

Sisuliselt on tegu eri tüüpi kokkulepetega, mida suured saavad Facebookiga sõlmida.

Mõnel puhul kasutab lepingupartner Facebooki andmeid personaliseerimiseks (nagu Bingi puhul), mõnikord on tegu liidesega näiteks telefonis Facebooki andmete paremaks kasutamiseks, mõnikord tehnilise vahendiga Facebooki kontaktidele teenuse jagamiseks.

Teisisõnu öeldes: kui mõni firma või teenusepakkuja tahtis muuta oma toodet “sotsiaalsemaks” ja siduda rohkem Facebookiga, tuli selleks sõlmida leping, millega Facebook andis ka ligipääsu hulgale andmetele.

Paljude kokkulepete kohta ütleb Facebook ja teised nüüd, et sellised kokkulepped on lõpetatud või lõpetamisel.

Mida see meile ütleb?

Markantseim oli Spotifyle, Netflixile ja Royal Bank of Canadale antud ligipääs. Spotify kasutas võimalust selleks, et kasutaja sai Facebooki kontaktidele laule jagada, ent sellega kaasnes Spotifyle ka õigus inimese privaatsõnumeid jagada.

Tegu on järjekordse näitega selle kohta, kuidas Facebooki usaldusväärsus andmete kaitsmises on kahtluse all. Kuigi ettevõtte juhid deklareerivad, et privaatsus on Facebooki tuumikväärtus, on sellesse avalikkusel üha vähem usku.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.