Uudis

Facebook hakkas tänasest nägemispuudega inimestele fotosid kirjeldama

fb.jpg

Kui varem said nägemispuudega inimesed infot Facebooki laetud foto kohta vaid teiste käest küsides või fotode siltide järgi, siis nüüdaitab arvuti ise fotot kirjeldada ning tänasest on see Facebooki uus võimalus kõigile kättesaadav.

Nagu Facebookil tavaks, tuuakse uuendus kasutajani regioonide kaupa. Facebooki kinnitusel jõuab funktsioon Eestisse lähimapaari nädala jooksul.

Facebook on otsustanud vaegnägijate kasutuse probleemi lahendada tehisintellektiga, mis kirjeldab kasutajatele fotosid. Lisaks saavad inimesed fotode kohta lisaküsimusi esitada.

Sotsiaalvõrgustiku ligipääsetavus oli viie aasta eest täiesti kohutav, ütles Facebooki arendaja Matt King, kel nägemine täielikult puudub. Facebooki kasutamiseks andis ta toona oma konto andmed abikaasale, kes tema eest siis fotosid laikis ning kommenteeris. Tänaseks on Facebook sellest palju edasi läinud, näiteks on fotodel alternatiivne tekst, lehel saab navigeerida vaid klaviatuuri abil, veebilehe HTML-kood on ekraanilugejaid arvestades paremaks tehtud.

King demonstreeris uut fotode kirjeldamise võimalust veebilehele fys.org. Demomise ajal keris ta läbi oma uudistevoo, kus oli fotosid nii lastest, tema rattaga sõitvate sõprade profiilifotosid ja värskelt kihlatud paarist.

"See pilt võib sisaldada kaht inimest, kes naeratavad õues. Link. Foto,"kõlas arvuti genereeritud naishääl. Teises näites oli fotol vannitoas naeratav beebi. Kui süsteemilt küsiti "mida beebi teeb?" oli vastuseks "peseb hambaid". Seega ei ole arvuti fotode kirjeldamisel veel perfektne, kuid oma loogika fotol kujutatu ja vastuse vahel on.

"Ma ei tahaks paluda kõigil oma sõpradel fotosid kirjeldada. See oleks veel üks lisategevus, mida nad peaksid lisaks tegema," rääkis King.

Ajal, mil läbi Facebooki ja Whatsappi vahetatakse päevas ligi kaks miljardit fotot ja vaadatakse ligi kaheksa miljardit videot, on taoliste süsteemide areng paljudele inimestele väga oluline. Kas järgmisel aastal kirjeldatakse fotosid Eesti nägemispuudega inimestele emakeeles, pole veel teada.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.