Facebook pani kinni sadu Sputniku tehtud võltslehti, mis ka Eestit mõjutada püüdsid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Nende lehtede administraatorid ja omanikud esitlesid end kui iseseisvaid uudistelehti või üldhuvilehti ning teemad varieerusid ilmast, reisimisest ja spordist kuni poliitikute ning mõningate poliitiliselt laetud teemadeni, nagu NATO-vastased sõnumid. Foto: PM/Scanpix

Facebook eemaldas täna hommikul mitusada lehekülge, mille sisu oli suunatud muuhulgas ka Eesti poliitika mõjutamisele ning mille autorid olid tegelikult võltskontode taha peitunud Venemaa väljaande Sputnik töötajad.

Facebooki küberturvalisuse poliitika juht Nathaniel Gleicher ütles konverentskõnes ajakirjanikele, et Facebook kustutas üle 290 lehe ja 75 kontot, mis varjasid kasutajate eest oma tegelikku identiteeti ning mis võisid seetõttu tegeleda lugejate petmisega.

Lehti jälgis ligi miljon inimest

Lehti jälgis ligi 800 000 inimest ning nende tegijad olid aja jooksul kulutanud 135 000 dollarit raha oma postituste reklaamimiseks.

Ta rõhutas, et lehtede ja kontode eemaldamise põhjus polnud otseselt selles, mis organisatsioon nende loomise taga oli ja millist sisu need lehed edastasid, vaid põhjus oli selles, et nende tegijad varjasid oma identiteeti ja võisid seetõttu kasutajaid petta.

Eestis näiteks oli üheks selliseks leheks “Russkie v Estonii”, mis paistis erinevalt teistest riikidest silma sellega, et palju jagati ka teiste väljannete tehtud sisu, näiteks venekeelse ERRi ja Delfi oma.

Selle asjaolu tõi välja mõttekoja Atlantic Council tehtud pikem uurimus, mis Sputniku võrgustiku toimimist detailsemalt avab ja on kättesaadav siit.

“Tegemist oli koordineeritud võrgustikuga, mis oli pärit Venemaalt ja tegutses Balti riikides, Kesk-Aasias, Kaukaasia riikides ning Kesk- ja Ida-Euroopa riikides,” lausus Gleicher.

“Nende lehtede administraatorid ja omanikud esitlesid end kui iseseisvaid uudistelehti või üldhuvilehti ning teemad varieerusid ilmast, reisimisest ja spordist kuni poliitikute ning mõningate poliitiliselt laetud teemadeni, nagu NATO-vastased sõnumid, protestiliikumised ja korruptsioonivastasus,” selgita ta.

Võrgustik oli tegutsenud üle viie aasta

Lehed olid lisaks Eestile suunatud ka näiteks Läti, Leedu, Rumeenia, Armeenia, Aserbaidžaani, Gruusia ja teiste riikide publikule. Lehtede tegijad postitasid sisu alates 2013. aasta oktoobrist kuni tänavu jaanuarini.

Lisaks postitustele kutsusid lehed üles inimesi ka füüsilises maailmas erinevatest sündmustest osa võtma, kuid Gleicheri sõnul oli lugejate huvi sündmuste vastu madal, huvilisi oli 190 sündmusel kokku umbes 1200.

Facebooki huviorbiiti jõudsid need lehed tänu ajakirjanike ning sõltumatute uurijate tööle, kes nende kohta juba varem kirjutasid. Seepeale võttis eelmise aasta novembris uurimise ette ka Facebook ise koos oma partneritega ning avastasid üksikute lehtede tagant laiema võrgustiku.

Gleicher lisas, et nad on lehtest teada andnud ka nii USA võimudele kui ka nende riikide ametkondadele, millele lehed suunatud olid. Samuti teavitas Facebook neist lehtedest teisi tehnoloogiafirmasid, mille platvormidelt võiks sarnast sisu leida.

Veel üks uurimine on käimas

Lisaks sellele, ka Eestit puudutavale uurimisele oli Facebookis käimas ka teine uurimine, mille tulemusena nad eemaldasid üle 100 Facebooki-konto ning üle 40 Instagrami-konto, mis olid sarnasel moel suunatud Ukraina ühiskonna mõjutamisele.

Nende lehtede omanikud esitlesid end ukrainlastena ning jagasid Ukraina siseuudiseid, kusjuures teemad varieerusid jällegi ilmast kuni NATO-vastasuse ning Ukraina siseteemadeni.

“Me näeme selliste selliste operatsioonide puhul tihti, et nende tegevus on suunatud korraga nii teatud narratiivide edastamisele kui ka oma publiku suurendamisele,” rääkis Gleicher.

Seetõttu ongi selliste operatsioonide puhul tema sõnul tavaline, et lehed edastavad nii spetsiifilisi poliitilisi sõnumeid kui ka laiemaid teateid, rääkides näiteks ilmast ja kohalikest sündmustest.

Gleicher lisas, et nende võrgustike puhul täheldas Facebook teatud sarnaseid jooni neile mõjutustegevustele, mida võis näha enne USA valimisi.

Nagu Gleicher rõhutas, oli antud võrgustiku eemaldamise peamiseks põhjuseks see, et nad varjasid oma tegelikku identiteeti ning üritasid näida sõltumatute uudislehtedena, kuigi tegelikult olid nende taga Sputniku töötajad.

Facebook suudab nüüd kiirmini libakontodega võidelda

Tema sõnul on Facebook selliste pettuste vastu võitlemises saanud viimaste aastate jooksul palju paremaks ning selle peamine teravik on suunatud võltskontode avastamisele ja kustutamisele. Ta tõi näiteks, et Ukrainat puudutanud võrgustiku uurimise algusest kuni eemaldamiseni läks vaid pisut üle kahe nädala.

“Üks olulisi asju on see, et me oleme teinud võltskontode tegemise ja kasutamise palju keerulisemaks,” rääkis Gleicher ning lisas, et just võltskontode on selliste võrgustike loomisel üks võtmeelemente.

“Praegu me eemaldame Facebookist iga päev miljoneid võltskontosid vaid sekundeid pärast nende loomist.”

GALERII: Sputniku mõjutustegevuste näiteid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.