Facebook tõi täna välja oma raha: kõik, mis sa sellest teadma peaksid

Facebook tõi täna koos hulka nimekate partneritega avalikkuse ette oma krüptoraha Libra, millega firmal on väga suured ülemaailmsed plaanid ning mis võiks tulevikus nende arvates muutuda lausa kõige tähtsamaks globaalseks valuutaks.

Täna tuli Facebook Libra plaanidega avalikkuse ette ning reaalselt peaks hakkama saama Librasid ostma ja neis maksma järgmisel aastal. Olemuselt on tegu blockchainil põhineva krüptorahaga nagu näiteks Bitcoin, kuid Facebooki teatel on see tagatud “reaalse varaga”, mida see siis ka ei tähendaks.

Lisaks on Libra kurss seotud reaalsete valuutadega nagu USA dollar, Jaapani jeen ja euro.

Librasid saab hakata päris raha eest ostma ning Libradega omakorda maksma läbi maksefirmade nagu MasterCard ja PayPal, aga ka Facebooki partnerite juures, kelle hulgas praegu on näiteks eBay, Spotify, Uber ja Vodafone.

Librat tutvustavast videost on selgelt aru saada, kui suur on Facebooki ambitsioon. Nad tahavad luua ühtse globaalse valuuta ja maksevahendi kõigile inimestele, olgu nad rikkad või vaesed ehk teha raha alal samasugused muutused, nagu nad on teinud inimestevahelise suhtlemise alal.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=4zw-jpVFKMY

Libradega maksmine on Facebooki teatel sama lihtne nagu tekstisõnumi saatmine ning kulud väga madalad, nii et siit hakkab paistma ka natuke seda, miks Facebook omaenda valuutaga üldse tegeleda tahab. Üheks nende eesmärgiks ongi pakkuda rahvusvahelist maksesüsteemi neile 1,7 miljardile inimesele maailmas, kellel täna veel pangakontot polegi.

Aga tõenäoliselt võimaldab Libra kasutuselevõtt senisest lihtsamini ja paindlikumalt proovida ka paljude onlineteenuste ammust unistust ehk mikromakseid, kui maksed on väga kiired ja kulud väga madalad.

Facebook on Libra haldamiseks loonud eraldi organisatsiooni nimega Calibra, mis peab hakkama vastama erinevate riikide regulatsioonidele ning peaks olema ka garantiiks Facebooki privaatsuslubadusele: Librade kasutamist ning tehinguid ei hakata siduma sinu Facebooki-konto andmetega ning Librade kasutamisharjumuste põhjal ei saa sihtida sulle reklaami.

Kindlasti ongi just privaatsus Facebooki jaoks üks suuremaid probleeme, sest minevikus on nad üsna sarnaseid lubadusi murdnud nii Instagrami kui WhatsAppi puhul ja Facebook ning privaatsus enamike inimeste peas just väga omavahel ühendatavad mõisted ei ole.

Seda tunnistas Twitteris ka Calibra organisatsiooni juht David Marcus, kelle sõnul läheb Facebookil kindlasti aega, et inimeste usaldus välja teenida.

Marcus on endine PayPali juht ning Facebooki sõnumirakenduste eest vastutanud asepresident.

Hetkel on veel palju asju, mida ei ole teada. Näiteks et kuidas hakkab Facebook kontrollima rahapesu Libra platvormil või kui anonüümne see valuuta siis ikkagi reaalselt on. Praegu pole teada, kuidas saab endale Librasid hankida, kas internetist osta või tekivad kuhugi tänavatele vastavad automaadid, kas Libra tähendab ka pangakontot ja sinna saab hakata endale palka kandma ja nii edasi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.