Faktikontroll: Martin Helme valetab e-hääletamise kontrollimise kohta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Martin Helme kohtumas diplomaatilise korpuse esindajatega riigikogus.Foto: Postimees/Scanpix

Martin Helme väitis eilses ETV saates “Esimene stuudio“, et e-valimised ei ole tema hinnangul usaldusväärsed ja kontrollitavad. Riigi valimisteenistuse meediavaldkonna nõuniku Kristi Kirsbergi sõnul ei vasta see väide tõele.

Lisaks väitis Helme, et kui nad (arvatavasti mõtles poliitik EKREt – toim.) paluvad valimisteenistuselt võimalust e-valimisi jälgida või kontrollida, siis seda ei võimaldata neile. Seegi väide ei vasta nõuniku sõnul tõele, näiteks lõppenud valimiste puhul olid e-häälte avamise protseduuri juurde registreerunud ka EKRE esindajad.

Lisaks kutsub Kirsbergi sõnul valimisteenistus kõiki asjast huvitatuid osalema e-hääletamise vaatlejate koolitustel.

E-valimised ei ole loto, toimingud on avalikud

Nõunik tõi Geeniusele antud kommentaaris välja, et kõik huvilised saavad e-valimisi jälgida, e-valimiste toimingud on avalikud, kõik saavad valimisõhtul olla nii e-häälte avamise juures kui ka järgmisel päeval terviklikkuse kontrolli juures. Just seda võimalust kasutasid lõppenud valimiste puhul ka EKRE esindajad, kes olid protseduure jälgimas.

Kirsberg tõi välja, et e-hääletamise jälgimise ja vaatlemise protseduurid ongi mõnevõrra keerulisemalt jälgitavad kui jaoskonnas vaatlemine, kuid selle tarbeks on alates 2005. aastast iga valimise eel korraldatud e-hääletamise vaatlejate koolitus, kus selgitatakse osalistele kõiki üksikasju ja tehnilisi detaile.

“Riigi valimisteenistus kutsub asjast huvitatuid osalema e-hääletamise vaatlejate koolitustel. Vaatlejad saavad kõiki olulisi protseduure jälgida ning osaleda hääletamistulemuste kindlaks tegemisel nii valimispäeva õhtul kui ka teist korda esmaspäeval.  Euroopa Parlamendi valimiste eelne e-hääletamise vaatlejate koolitus algab 22. aprillil kell 15, huvilistel palume anda oma soovist teada riigi valimisteenistusele,” lisas nõunik.

Lisas kinnitas Kirsberg, et e-hääletamine ei ole loto, vaid otsast lõpuni kontrollitav süsteem.

“Häälte töötlemise ja kokkulugemise korrektsus on matemaatiliselt kontrollitav, ja seda audiitorid ka teevad,” ütles ta.

Kuidas e-häälte ülelugemine käib, seda võib lugeda siit.

Martin Helme jäi Geeniuse toimetuse jaoks artikli ilmumise hetkeks tabamatuks. Avaldame Helme kommentaari esimesel võimalusel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.