Uudis

Finantsinspektsioon: Facebooki raha libra kasutuseks on Euroopas tõenäoliselt vaja tegevuslube

Facebook kuulutas välja enda krüptoraha Libra.Foto: Scanpix

Facebooki krüptoraha libra nõuab tõenäoliselt Euroopa Liidus või euroalal tegevuslube, ütles finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler intervjuus rahvusringhäälingule.

“Kui vaadata Facebooki libra-projekti, siis sellisena nagu teda on avalikkusele tutvustatud, nõuab ta tõenäoliselt Euroopa Liidus või euroalal tegevuslube. Ega see päris nii lihtsalt ei ole, et toome turule ja riik juba algselt ei taha teada, millega tegemist on,” ütles Kessler ja lisas, et mitte ainult privaatsuse või isikuandmete kaitse vormis, vaid ka finantsturu regulatsioonide vormis.

Ta selgitas, et finantsturu regulatsioonid on ellu kutsutud selleks, et tarbijate huvid oleksid kaitstud ja nad oleksid veendunud, et süsteem toimib ootuspäraselt.

Kessler tõdes, et suured andmekaevandajad on väljastpoolt Euroopa Liitu, mistõttu on mõistetav, et soovitakse enda jurisdiktsiooni kaitsta.

Maksesüsteemide puhul on finantsinspektsiooni juhi sõnul oluline, et kui on palju osalejaid, tekib teatud konkurentsieelis ja võimalus teenust odavalt pakkuda. Iga laenuandmise puhul on oluline kogu riskiandmestik: kes laenu võtab ja milline on tema tagasimaksmise võimekus.

“Ja see iseenesest tähendab samuti informatsiooni, selle töötlemise võimekust. Ja sellel bigtechil, sealhulgas ka Facebookil on sellised arvutusvõimsused olemas. Ehk siis tegelikult kahes valdkonnas – nii maksesüsteemina kui ka krediteerimise valdkonnas nad võivad osutada konkurentsi olemasolevale finantssüsteemile,” rääkis Kessler.

Esmalt võiksid libra-laadsed tooted tema sõnul kanna maha saada vähemarenenud finantsturu infrastruktuuriga piirkondades, näiteks Aafrikas või mõnedes Aasia regioonides.

Märksõnad: , ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses