Uudis

Geenius hoidis ära ametnike apsaka, millega oleks piiratud droonide lennutamist Tallinna südames

Just sellel ristmikul soovisid siseministeeriumi ametnikud kehtestada droonide lennukeeluala. Ajakirjaniku päringu peale selgus, et ametnikud olid eksinud. Foto: Kuvatõmmis/Google Maps

Vabariigi valitsus töötab lennukeelutsoonide plaani kallal, millega soovitakse piirata droonide lennutamist teatud objektide läheduses. Geeniuse koostatud kaardist, mis tugines määruse muutmise eelnõu dokumentidest saadud andmetele, selgus, et lisaks olulistele objektidele tahetakse piiranguid kehtestada ka esmapilgul väga kummalistes paikades.

Lisaks olid mitmed objektid eelnõu lisasse mitmekordselt sisestatud. Ministeeriumi kinnitusel sattusid osad koordinaadid dokumentidesse ekslikult ning mitmekordselt sisestatud koordinaate ei peeta mõistlikuks.

Valed koordinaadid ja mitmekordsed sisestused

Konkreetsemalt tekitasid küsimusi neli siseministeeriumi poolt märgitud objekti. Neist vast kõige kummalisem oli A. Laikmaa, Gonsiori ja Estonia pst ristmik. Päringu peale, kas koordinaadid on valesti sisestatud või soovib ministeerium seal tõesti droonide lennutamist piirata vastas ministeeriumi kommunikatsiooninõunik Olja Kivistik, et koordinaatide märkimisel oli tehtud viga ning antud asukohale ei soovita piirangut seada.

Eelnõu dokumentide kohaselt soovis siseministeerium lennukeelutsooni kehtestada Tallinna südalinnas A. Laikmaa, Gonsiori ja Estonia pst ristmikul. Foto: Kuvatõmmis

Siseministeerium tegi vea veel kolme objekti puhul, millest üks asub Pirital Laiaküla teel ning kaks Laine tänaval Järve rongipeatuse läheduses. Nende puhul kinnitas Kivistik sama – neis asukohtades ei ole ministeeriumil soovi droonidega lennutamist piirata.

Eelnõu lisa lähemalt uurides selgus, et väga mitme objekti puhul soovivad sinna lennukeelutsooni saada mitu ministeeriumi või ametkonda korraga. Kuigi nende soov on mõistetav tekitab see küsimuse, kas neisse kohtadesse luba taotlev droonilennutaja peab seda küsima kõigilt ametkondadelt või piisab vaid ühelt saadud loast.

Selgus, et siseministeerium peab siiski mõistlikuks seda, kui taotlus suunatakse hoone valdajale, kes tagab selle kooskõlastamise teiste samal territooriumil asuvate asutustega. Sellega seoses kaalub ministeerium eelnõusse vastavate muudatusettepanekute sisseviimist.

Teiste objektide seas on dokumentides toodud välja president Kersti Kaljulaidi ning peaminister Jüri Ratase kodude koordinaadid. Politsei- ja piirivalveamet ei ole artikli ilmumise hetkeks vastanud Geeniuse päringule, kas presidendi ja peaministri elukohtade avalikustamine seab nende julgeoleku ohtu.

Lennukeelutsoon on julgeoleku ja keskkonnakaitse eesmärgil

Siseministeeriumi nõuniku Marit Mätiku sõnul on seni lennupiiranguid saanud julgeoleku ja keskkonnakaitse eesmärgil kehtestada vaid riigipiiri läheduses, kuid tulevikus tahab ministeerium, et samal eesmärgil saaks seda kehtestada ka siseministeeriumi valitsemisala asutustele ning valvatavatele objektidele.

“Määruse täienduse lisadega sätestatakse riigi julgeoleku ja siseturvalisuse tagamisega seotud territooriumid ja objektid, mille kohal droonidega lendamine ei ole ilma objekti valdaja eelneva kooskõlastuseta lubatud. Eelkõige on tegemist kooskõlastamise kohustusega,” ütles Mätik.

Nõuniku kinnitusel ei ole nende eesmärk piirata droonilennutajate võimalusi kunstiga tegelemiseks vaid eesmärk peitub hoopis selles, et vähendada võimalikku ohtu, mis võib kaasneda tuvastamata mehitamata õhusõiduki lennutamisest teatud objektil või selle vahetus läheduses.

“Lisaks vähendab see erakorraliste vahejuhtumite võimalust ja maandab riske julgeoleku ning siseturvalisusega seotud objektide ja sündmuskohtade kaitse korraldamisel. Drooni lennutamise kooskõlastamise kohustus tagab objekti valdaja informeerituse ja drooni sihtotstarbelise kasutamise objekti vahetus läheduses,” lisas Mätik.

Mätik ei oska veel öelda, kas siseministeerium rakendab ministeeriumihoone ümber eelnõus väljatoodud maksimaalse 200 meetrise lennukeelu perimeetri või piirdutakse vähemaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.