Geenius tegi Eesti esimese VoWifi telefonikõne

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
vowifi.jpg

VoWiFi on paras suutäis hääldada, aga selle põhimõte on üsna lihtne. Selle tehnoloogiaga liiguvad telefonikõned ühest mobiilist teise üle wifi ning mobiilimasti polegi vaja.

Mis mõte sel siis on, kui telefonikõne liigub läbi wifi?

  • Telefonil pole vaja mobiilimastiga suhelda, s.t helistada saab ka seal, kus levi pole
  • Välismaal pole telefonil vaja kasutada võõra operaatori võrku ehk roamingut
  • Kõne algab sisuliselt kohe, kui teine inimene kõne vastu võtab
  • Kõne toimub HD-kvaliteedis, mis on tavalisest telefonikõnest parem
  • Helistamise põhimõtted on samad: valid teise inimese numbri ja helistad

Kuigi neli esimest punkti on head, on mobiilioperaatorite suurim lootus just viimasel punktil. Asi on selles, et inimesed kolivad üha rohkem oma suhtluse üle äppidesse ja kirjutavad ning helistavad näiteks Facebook Messengeri, Viberi, FaceTime’i ja iMessage’i, Hangoutsi, Wire’i, WhatsAppi ja muude rakendustega.

Häda äppidega

Põhimõtteliselt pakuvad kõik need äpid rohkem või vähem samasuguseid hüvesid nagu VoWiFi (Voice over WiFi). Ent nende häda on see, et nad pole risti ühilduvad ega kasuta standardset identifikaatorit.Hangoutsist ei saa helistada Viberisse ega Facebookist WhatsAppi.

“VoWiFi kõne saab teha ikka oma telefoniga, kasutada saab oma telefoniraamatut ja telefoninumbrit,” rõhutas Tele2 Eesti juht Argo Virkebau. Üks ja universaalne telefoninumber ongi seepärast kordades lihtsam ühendusviis ja VoWiFi aitaks praegu ajale jalgu jääva telefoniside uude põlvkonda.

Tele2 katsetab tehnoloogia kasutuselevõtmist ka Eesti võrgus ja Geenius saigi teha ilmselt Eesti esimesed VoWifi kõned.

Kuidas see toimis, näed meie telesaatest “Digiminutid", mis eetris täna õhtul TV3 "Seitsmeste uudiste" sees. Kes telekat ei vaata, jälgige “Digiminutite” rubriiki meie lehel, klipp ilmub ka sinna.

Meie testkõne tegi omapäraseks see, et meil oli kaks telefoni, mille sees olid Hollandi SIM-kaardid.Nii oleks normaalses olukorras tähendanud see rändluskõnet, sest Hollandi telefonid olid Eesti võrgus. Kui aga telefonid ühendada wifisse, tekib ekraani ülaserva pisike ikoon, milles on koos telefonitoru ja wifi märk. See näitabki, et kõned suunatakse üle wifi.

Foto: Hans Lõugas

Nii saab roamingus olevate telefonidega teha normaalseid kõnesid teisele telefoninumbrile ilma rändlustasu maksmata ja oluliselt kiiremini.

Kuigi praegu poest ostetavad telefonid VoWiFit veel ei toeta, pakuvad suuremad tootjad juba oma telefonidest sellise oskusega erimudeleid. Meie tegime testkõne Samsung Galaxy S6-ga, aga sama saab ka nt iPhone 6-ga.

Mis siis, kui Wifi jaamast eemale jalutada?

Selleks, et VoWiFi jõuaks kasutusse, on veel puudu siiski teine oluline tehnoloogia: VoLTE. Väga lihtsustatult öeldes on VoWifiga tehtud telefonikõne tehnoloogiliselt andmeside, heli saadetakse kahe osapoole vahel pakettidena.

Kui nüüd inimene jalutab kõne ajal wifi võrgust eemale (nt läheb kodust välja), siis ei tohi kõne ära katkeda ja see andmeside-põhine telefonikõne tuleb ümber tõsta andmesidevõrku ehk LTE peale.

Seda, et LTE andmesidevõrgus saaks teha häälkõnesid, võimaldabki VoLTE (Voice over LTE).Praegu Eestis olevad LTE võrgud veel seda ei toeta, aga kui mobiilivõrgud on valmis VoLTE kõnedeks, saab hakata helistama ka kodus või tööl olevas traadita internetis VoWifi kaudu.

Avafoto: Hans Lõugas

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.