Geeniuse uurimus tõestas: iPhone’i kasutajad maksavad Bolti sõitude eest rohkem

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Hinnaerinevus Bolti iOSi ja Androidi äppides.Foto: Ronald Liive

Täiendatud Jevgeni Kabanovi kommentaariga.

Geeniuse toimetuse uurimus tõestas, et iPhone’i omanikud maksavad Bolti (endise nimega Taxify) sõitude eest rohkem kui Androidi kasutajad.

Meie tehtud hinnavõrdlus tõestas, et ligikaudu ühel korral viiest pidid iPhone’i kasutajad sama teenuse eest rohkem maksma.

Me ei leidnud testides ühtegi olukorda, kus see oleks olnud vastupidi ja Androidi omanikud oleksid pidanud rohkem maksma.

Tavaolukordades on äppide hinnad samad, kuid hinnaerinevus tekib, kui rakendub kordaja, mida kasutatakse neil hetkedel, kui teenust kasutab ühes piirkonnas korraga palju kliente ning teenust osutavaid autosid on tavapärasest vähem.

iPhone’i omanikud peavad maksma isegi 40% rohkem

Me proovisime erinevaid algus- ja sihtpunkte erinevatel päevadel ja kellaaegadel. Samuti proovisime kord teha tellimus enne Androidiga ja siis iPhone’iga ning vastupidi.

Kontrollist tulenevalt ei saa väita, et iPhone’i kliendid maksavad kõigi Bolti sõitude eest rohkem, kuid kordajat rakendati iOSi äpis Androidi omaga võrreldes tõesti rohkem. Ligikaudu ühel korral viiest oli teenuse hind iPhone’i kasutajate jaoks kallim.

Lugu sai alguse eelmisel nädalal Facebookis ringelnud hinnavõrdluse fotost, kus olid andmed ligikaudu kuuekilomeetrise sõidu kohta, mis maksis iPhone’i kasutajale 7,40 ja Androidi kasutajale 5,30 eurot, see märgib peaaegu 40% hinnaerinevust.

Me leidsime ka ühe sarnase olukorra, kus iPhone’i klient pidi 7,2-kilomeetrise sõidu eest Tesla kategoorias maksma 15,6 ja Androidi oma 11,20 eurot, mis on taaskord pea 40% hinnaerinevus.

Facebooki postitatud pilt Bolti hinnaerinevusest iOSi ja Androidi äppides. Foto: Kuvatõmmis/Facebook

Bolt: hind sõltub mitmetest teguritest

Bolti Kesk- ja Ida-Euroopa riikide pressiesindaja Karin Kase sõnul on neil tellimuse täpseid asjaolusid teadmata hinnaerinevusi üsna keeruline kommenteerida. Kase väitel kujuneb sõidu hind väga erinevate komponentide põhjal.

“Üks faktor on näiteks otsingu tegemise ajahetk – kui üks inimene tegi otsingu veidi varem ja teine veidi hiljem, võib juhtuda, et liiklusolud või nõudlus jõudsid vahepeal muutuda. Kujuta ette näiteks ajahetke üks minut enne vs üks minut pärast suure kontserdi lõppemist. Selle hetkega muutub nii nõudlus kui liiklus selles piirkonnas kardinaalselt,” kirjeldas Kase.

Facebookis ringleva foto osas ei oska Geeniuse toimetus Kase poolt väljatoodud faktoreid kommenteerida, kuid toimetuse poolt läbiviidud kontrolli osas saame kinnitada, et tegu ei olnud ajaga, mil meile teadaolevalt oleks Tallinna kesklinnas toimunud mõni suurem rahvaüritus.

Algus- ja sihtpunktid said telefonidesse täpselt samadel hetkedel sisestatud ehk tellimus jõudis Bolti serverini vastavalt andmesideühenduse kiirusele. Kliendi vaatest kuvasid mõlemal telefonil äpid tulemust üheaegselt.

Kase sõnul võib erinevus tuleneda ka äpi versioonist, kuna äpi erinevates versioonides on kasutusel erinevad hinnastamismudelid. Teostatud kontrollis olid kasutusel äpid, mis on äpipoodidesse jõudnud hiljuti ehk suure tõenäosusega kasutavad ühesugust hinnastamismudelit.

Pressiesindaja lisas ka sedagi, et Boltil on aeg-ajalt konkreetsetele sihtgruppidele ette nähtud konkreetsed soodustused. Kliendivaatest ei olnud meie kontrolli puhul näha, et sõidule oleks mingeid soodustusi rakendatud.

Jevgeni Kabanov: Bolti hinnastamine ei sõltu kindlasti telefoni mudelist

“Teades, kuidas asjad kapoti all käivad, võin anda oma sõna, et Bolti hinnad ei sõltu telefonist, millega auto kohale kutsutatakse. Küll aga tegeleme nüüd ja edaspidi sellega, et meie hinnad oleksid stabiilsemad ja sõltuksid vähem sellest, millise marsruudi Google kaardil valib,” ütles Bolti tootejuht Jevgeni Kabanov.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.