Geeniuse lugeja: toll hoiab Hiinast tellitud aktiivsusmonitore kinni. Miks see nii on?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
xiaomi_mi_band_2.jpg

Hiljuti arvustasime Geeniuses Hiina tehnoloogiaettevõteXiaomi uut aktiivsusmonitori Mi Band 2, mille suureks plussiks on toote hea hind ning samas ka korralik funktsionaalsus.

Üks Geeniuse tähelepanelik lugeja aga viitas probleemile, et Aasiast ning eriti näiteks Aliexpressist tellitavad tooted jäävad vahel klientideni jõudmata toodetel puuduva märgistuse tõttu.

Märgistus on puudu

Probleem seisnebki selles, et vahel on toodetelt puudu CE ehk ohutuse märgistus, mis on kohustuslik paljudele Euroopa Liidupiires müüdavatele toodetele.Antud märgistust kasutatakse elektroonikakaupadeja masinate puhul, mis võivad olla kasutajatele ohtlikud ning antud tooted peavad olema märgistatud CE märgistusega näitamaks, et need on ohutud.Seega toote tellimisel võibki kliendile saatuslikuks saada antud märgistuse puudumine tellitud tootelt.

“Kui meil tekib tollikontrolli käigus kahtlus toote turule sobivuses, siis saadame selle kohta info Tehnilise Järelevalve Ametile (TJA-le), kes annab omapoolse hinnangu. Kui siis Aliexpressist või kusagilt mujalt tellitud kaupade seast on nõuetele mittevastavaid tooteid, siis neid ei lubata importida vabasse ringlusse ehk teisisõnu ei jõua need tellijani,” ütles Geeniusele Maksu- ja Tolliameti (EMTA) pressiesindaja Mailin Aasmäe. Kinni neid kaupu ei peeta, vaid saadetakse lihtsalt saatjale tagasi.

Ka Tehnilise Järelvalve Ameti peaspetsialisti Ursula Orabysõnul on selliseid juhtumeidXiaomi Mi Band 2 aktiivsusmonitoride puhul tõesti olnud.

“See liigitub raadioseadme alla. Seadme peal peab olema kolm elementi: CE märgistus, mudeli number ja kas tootja andmed või tootja ametlik märk. Nendel (Mi Band 2) on olnud peal Mi, mis paneb brändi paika, aga puudu on olnud CE märk ja mudeli number,” ütlesOraby Geeniusele.

Ole kindel, et märgistus on peal

Seega, kui kogu olukord kokku võtta, siis alati mingit toodet väljastpoolt Euroopa Liitutellides, tasub alati olla väga kindel, et sellel toote peal on olemas sobilik märgistus (antud juhul siis CE ehk ohutuse märgistus, mudeli number ja tootja andmed). Seda soovitab inimestel teha nii Maksu- ja Tolliamet kui ka Tehnilise Järelevalve Amet.

Avafoto: Xiaomi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.