Geeniuse test ja video: kuidas täpselt töötab Tartu käed-vaba bussipiletisüsteem?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Kuvatõmmis videost

Tartus hakati novembri alguses linnalinni bussides reisijatega testima maailmas ainulaadset käed-vaba piletisüsteemi Jiffi. Geeniusel õnnestus rakendust ka ise järele proovida ja selgub, et hoolimata ühest probleemist on see mugavam kui kaardiga valideerimine.

Astud bussi ja ongi kõik!

Nagu ilmselt paljud ühistranspordiga liiklejad teavad, koguneb tüüpiliselt iga peatuse juures bussi validaatori juurde hulk inimesi, kes hakkavad seejärel ükshaaval kaarte ning halvemal juhul terveid käekotte viipama. Jiffi rakendusega on võimalik neist inimestest mugavalt mööda liikuda ning endale mõni hea istekoht napsata.

Selleks, et niimoodi teha saaks, kasutab rakendus Bluetooth ühendust ning kui kõik on rakenduses õigesti seadistatud, siis saab see ise aru kui inimene bussi astub ning kasutaja ise ei pea idee poolest telefoni taskust välja võtma.

Siiski peab kasutaja olema kindel, et tema telefonil on Bluetooth sisse lülitatud ning samuti peab avatud olema rakendus. Samal ajal võib kasutada ka teisi rakendusi, kuid töötama peab ka Jiffi oma.

Kaks viisi bussiga sõitmiseks

Rakenduse kasutamiseks on kaks võimalust – automaatne ja manuaalne. Automaatne on see, mida sai kirjeldatud eelmises paaris lõigus. Rakendus tuvastab kasutaja sisenemise bussi ning registreerib ta automaatselt. Manuaalne lahendus on aga selleks, kui kasutaja soovib end kindlasti ise bussi peale registreerida.

Buss, mis asub kasutaja läheduses, ilmub ekraanile ning kui inimene on selle peale istunud, saab vajutada “Check in” ning end bussi peale registreerida. Taaskord on see mugavam viipamisest, kuna seda on võimalik teha ka näiteks siis, kui oled juba sobiliku istekoha valinud. Automaatse ja manuaalse kasutusviisi vahel saab valida wifi ikooni meenutava nupukese kaudu, mis asub rakenduse avaekraani parempoolses osas.

Kui bussi registreerimine on sooritatud, siis annab rakendus kasutajale teada, et ta on edukalt sõidu registreerinud. Bussist väljudes saab kasutaja taaskord kinnituse, seekord siis sisuga, et on sõidult väljunud. Automaatset lahendust kasutades juhtub see iseenesest, manuaalse puhul tuleb vajutada “Check out”.

Sõidule registreerimise ja välja registreerimise kinnitused. Foto: Kuvatõmmis

Pärast sõidu lõpetamist salvestab rakendus kasutaja teekonna ajalukku ning soovi korral on võimalik kasutajal seda ka ise uudistada.

Suuremaid probleeme ei ole

Praeguse seisuga paistab, et rakenduses suuremaid muresid ei ole. Üldjoontes toimib kõik kenasti ning idee poolest on tõesti võimalik lihtsalt bussi astuda ning sõitma hakata. Ühel korral leidis Geeniuse testis aset olukord, kus rakendus ei suutnud tuvastada, et kasutaja asub bussis, seega jäi sõidule registreerimata. Tasub siiski mainida, et tegu on alles testversiooniga ning laiema avalikkuseni rakendus veel ei jõua. Seega on parandamiseks aega. Murest on teavitatud ka rakenduse arendajaid.

Nutitelefonil põhinev ühistranspordi piletimüügisüsteem Jiffi võitis 2015. aastal ettevõtluskonkursi Ajujaht. Juba samal aastal toimusid läbirääkimised Jiffi meeskonna ja Tartu linnavalitsuse vahel, mille tulemusena soovib Tartu linn avalikus bussiliiniveos võtta alternatiivse piletimüügikanalina kasutusele Jiffi rakenduse.

Jiffi lõppeesmärgiks on olla töökindel ja täisautomaatne käed-vabad piletimüügisüsteem linnaliinibussides. Rakendus kasutab turvalisi Bluetooth Low Energy majakaid, mille abil tuvastatakse täpselt, millal nutitelefoniga reisija siseneb ja väljub bussist. Ühistranspordiga reisija ei pea ise selleks midagi tegema ja nutitelefon võib jääda rahulikult taskusse. Vajalik on ainult Jiffi rakenduse allalaadimine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.