Geeniuse test pani riigi tegutsema: kõik riigikogulased peaksid läbima küberhügieeni testi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Küberturbe ekspert Klaid Mägi (fotol paremal) jagas õpetussõnu küberhügieeni testi sooritavale riigikogulasele Raivo Aegile (Isamaa). Foto: Ronald Liive

Geeniuse palvel läbisid eelmisel nädalal mitmed poliitikud küberhügieeni testi, millest selgus, et poliitikute jaoks on küberteadmisi proovile panev test hädavajalik. Testi läbinud leidsid, et analoogse testi peaksid läbima kõik riigikogulased. Täna otsustatigi, et sama testi peaksid läbima kõik riigikogulased.

Riigi infosüsteemi amet (RIA) on alustanud testi loonud ettevõttega CybExer läbirääkimisi, et nad saaksid litsentse riigikogulastele jagada.

Geeniuse test muutis riigi senist taktikat

Seni on RIA CybExeri küberhügieeni testi jaganud riigiasutustele, kohalikele omavalitsustele ja perearstikeskustele. RIA kommunikatsiooniosakonna juhataja Helen Uldrichi sõnul andis Geeniuse test neile ajendi, et testi sooritaksid kõik riigikogulased.

Kuigi RIA käsutuses on 50 000 küberhügieeni testi litsentsi, siis ei saa nad neid riigikogulastele ilma testi loonud ettevõtte nõusolekuta anda. Uldrichi kinnitusel on RIA alustanud CybExeriga läbirääkimisi, et sõlmida kokkulepe, mis annaks selleks neile õiguse.

CybExeri asepresident Klaid Mägi kinnitas läbirääkimiste toimumist ning ettevõtte põhimõttelist valmisolekut litsentside jagamisel, kuid ilma konkreetse kokkuleppeta ei soostunud täpseid kommentaare andmast.

Kui mõlemad osapooled jõuavad kokkuleppele on RIAl kavas test riigikogulastele edastada esimesel võimalusel.

Endine KAPO peadirektor näeb riigikogulastes riski

Isamaa liige ja pikalt KAPO peadirektori ametis olnud Raivo Aeg leidis testi järgselt, et riigikogulased on vastuluure vaatevinklist üsna suured sihtmärgid.

“Riigikogulastega on üritatud suhteid luua. Üks asi on info omamine ning riigisaladustele ligipääs, kuid andmete põhjal on võimalik luua inimese harjumustest pilt, mida annab ära kasutada. Huvid on erinevad,” lisas Aeg.

Poliitikutega tehtud testi käigus selgus, et riigikogus on küberturvalisuse nõuded üsna kesised. Paroole peab vahetama vaid korra aastas ning sellega suurem küberteadlikus piirdubki. Turvalisem võib olukord olla teatud komisjonides, näiteks riigikaitse- ja väliskomisjonis.

Pentus-Rosimannus: reeglina hinnatakse teadmisi üle

Reformierakondlane Keit Pentus-Rosimannus hindas CybExeri testi kõrgelt, kuid sisu osas leiab, et USB-mälupulkade kõrval võiks see sisaldada ka pilveteenuste kasutamise turvalisust.

“Tegin ise küll testi läbi maksimum tulemusega, kuid arvan, et küberhügieeni testi peaksid läbi tegema kõik parlamendi liikmed kohe parlamendi koosseisu alguses. Kogemus ütleb, et reeglina ülehinnatakse oma teadmisi, aga kui detailsemalt küsima hakata selgub, et paroolid on igal pool ühesugused või arvatakse, kui arvutit ainult e-kirjade lugemiseks kasutatakse on see juba piisav turvalisuse garantii,” ütles Pentus-Rosimannus.

Test peab algama elementaarsetest teadmistest

Üheks riskikohaks on tõsiasi, et suur hulk riigikogulasi ei halda oma meili- ja sotsiaalmeediakontosid ise vaid seda teevad nõunikud ja sekretärid.

Haridusminister Mailis Reps leidis, et riigikogulastele antav küberhügieeni test peaks algama veelgi lihtsamatest põhiteadmistest ning minema samm-sammult raskemaks. Testi vajalikkusega nõustus endine tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, kelle sõnul on riigikogus suure tõenäosusega inimesi, kes avavad lihtsaid õngitsuskirju.

Sarnaselt teistele poliitikutele tunnistas ka EKRE fraktsiooni kuuluv Jaak Madison, et analoogse testiga ei olnud tal varasemat kokkupuudet.

“Riigikogu liikmetel võiks see test olla esimestel päevadel või nädalatel tehtud. Kui test oleks kohustuslik, siis oleks see toimivam ning see tehtaks kindlasti ära.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.