Välimääraja: milline idufirma kriisis upub?

Tuleb sulgemisi ja odavmüüke!

DigiPRO selgitas välja, millised iduettevõtted suudavad kriisis nina vee peal hoida ning milliseid ähvardab põhja vajumine.FOTO: Shutterstock

Kümneid idufirmade tehinguid nõustanud või läbi viinud ning muuhulgas aastate eest ka Fortumot juhtinud Gerri Kodres selgitas DigiPRO palvel, millised iduettevõtted suudavad kriisis nina vee peal hoida ning milliseid ähvardab põhja vajumine.

Kümmekond aastat idufirmadega tegeleva Kodrese sõnul on praegu pea kõik investorid  äraootaval seisukohal uute investeeringute osas ja on põhiliselt keskendunud oma olemasolevatele investeeringutele.

“Arvestatakse sellega, et järgmise 12 kuu jooksul ei pruugi portfelliettevõtted leida uusi investoreid ja seetõttu tuleb neid ise kriisist läbi aidata. Ka minu sõnum kõigile portfelliettevõtete on katsuda võimalusel pikendada teekonda (runwayd),” rääkis Kodres.

Gerri Kodres Ajujahil nõu jagamas

Samas pole rahapakkumine kindlasti ka päris kinni. “Viimased 12 kuud enne kriisi oli fondide rahatõstmise osas parim aeg ja tegelikult on paljud fondid n-ö raha täis, ollakse lihtsalt ettevaatlikud,” selgitas Kodres. 

Nii suudavad tema hinnangul mitmed startupid tõsta raha ka kriisi ajal. “Põhiliselt need, kes tegutsevad segmentides, mille järgi on kriisis nõudlus kasvanud ja kes saavad näidata käibe kiiret kasvu – e-kaubandus, kaugtöö, e-õpe, kojutoimetamine, telemeditsiin ja mõned veel,” loetles Kodres.

Tema kinnitusel on seni Eestis idufirmade seas olnud ellujäämise osakaal ajalooliselt erakordselt kõrge. “Selle kriisiga seoses mingit suuremat pankrotilainet Eesti idufirmade maastikul ei ennusta, aga kindlasti tuleb suvel-sügisel ka startupide seas uste sulgemisi ja n-ö varade odavmüüke (juhtudel, kus on midagi müüa) tunduvalt rohkem kui varasematel aastatel,” rääkis Kodres.

Raskes seisus ettevõtted:

  • Startupid, kes ei ole n-ö kriisist võitvates segmentides ja kes kas parasjagu tõstavad raha või planeerisin seda teha järgmise 3-6 kuu jooksul (või ka 12 kuu jooksul). Nendel tuleb tihti agressiivselt kulusid kärpida, proovida venitada runway võimalikult pikaks, vajadusel läbi rääkida seniste investoritega sildfinantseeringu osas. 
  • Tugevalt kannatavad ka väga varase ehk ingelfaasi investeeringud. Ingelinvestorid on muutunud järsult konservatiivsemateks ja on iduinvesteeringute kui ühe ebalikviidsema varaklassi jätkub vähem raha. Vahendeid hoitakse kas isiklikuks otstarbeks või selleks, et kasutada ära spekulatiivseid võimalusi näiteks avalikel turgudel.     

Heas seisus ettevõtted:
  • Võrdlemisi heas seisus on need ettevõtted , kes on just enne kriisi saanud raha tõstetud, kuigi ka nemad teevad praegu plaane, et runwayd veelgi pikendada. 
  • Kriisist võitvates sektorites olevad startupid. Põhiliselt need, kes tegutsevad segmentides, mille järgi on kriisis nõudlus kasvanud ja kes saavad näidata käibe kiiret kasvu – e-kaubandus, kaugtöö, e-õpe, kojutoimetamine, telemeditsiin ja mõned veel.

Loe ka:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.