Kaks aastat tagasi alustas Google koos NASA ja ülikoolide konsortsiumiga koostööd firmaga D-Wave, kes pakub väidetavalt maailma esimest kaubanduslikku kvantarvutit. Google’i tehisintellekti uurimisrühm on viimased kaks aastat püüdnudki leida, kas väidetav kvantarvuti aitab neil oma teadustööd kiirendada.
Sellel nädalal ilmus Google’i teadlastelt teadusartikkel, kus nad väidavad, et D-Wave’i kvantarvuti lahendas nende poolt antud ülesande 100 miljonit korda kiiremini kui tavaline ühetuumalise protsessoriga arvuti.
Kvantarvuti erineb tavalisest arvutist selle poolest, et kasutab informatsiooni töötluseks kvantmehhaanika nähtusi nagu superpositsioon ja põimumine. Näiteks kui tavalise arvuti puhul on informatsiooni põhiühikud bitid, mis võivad kanda väärtust 0 või 1, siis kvantarvuti kasutab kvantbitte, mis võivad korraga mõlemat väärtust kanda. See tähendab, et kvantbitid saavad paralleelselt edasi kanda ja töödelda oluliselt rohkem informatsiooni.
Hoolimata huvitavatest tulemustest on hõiskamiseks veel liiga vara. Esiteks ei ole Google’i teadlaste poolt avaldatud uurimustöö veel teiste teadlaste heakskiitu saanud.Juba on kritiseeritud näiteks valitud arvutusalgoritmi, mis võib anda D-wave’i arvutile ebaausa eelise ja kasutades mõnda teist ülesannet, võib väidetav kvantarvuti olla hoopis 100 korda aeglasem.
D-wave’i väiteid on kritiseeritud juba aastaid firma asutamisest peale ja praegugi kahtleb suur osa selle valdkonna teadlastest, et tegu tõelise kvantarvutiga. Sellegi poolest on tegu väga huvitava teadustööga. Vähemasti saab meile selgemaks see, mida me veel ei tea,ja kuhu edasi liikuda. Kui kvantmehhaanika ei heiduta, saab kogu avaldatud teadustööga tutvuda siin.
Avapilt: D-wave