Google’i uus hinnaskeem võib Androidi-telefonid 35 eurot kallimaks muuta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Google’i otsus hakata seadmetootjatel küsima äppide eelpaigaldamise eest raha võib muuta telefonid kuni 35 eurot kallimaks, selgub väljaande The Verge omandatud dokumentidest.

Dokumentide kohaselt oleneb see, kui palju peab tootja äppide paigaldamise eest maksma sellest, milline telefon on ning millisel turul seda müüakse. Telefoni hinnaklassi hinnatakse ekraani pikslitiheduse järgi.

Seega näiteks kõige kallimasse hinnaklassi kuuluvates riikides, mille seas on Rootsi, Holland, Saksamaa, Suurbritannia ja Norra, peab telefoni puhul, mille ekraani pikslitihedus on 500 pikslit tolli kohta (näiteks Samsung Galaxy S9), tootja Google’ile maksma 40 dollarit ehk ligi 35 eurot, kui ta soovib telefoni paigaldada Play rakendustepoe ja muud Google’i äpid.

Madalama klassi telefonide puhul võib litsentsitasuks olla aga 2,5 dollarit ehk 2,2 eurot telefoni kohta.

Litsentsitasu määra mõjutaks aga ka see, kas tootja eelpaigaldab telefoni Chrome’i brauseri ja Google’i otsingumootori. Kui seda tehakse, võib tootja litsentsitasudest üldse pääseda.

Esialgu on tegu lekkinud infoga ning hinnastamisskeem võib muutuda. Kulud peaks katma seadmetootja, kuid hetkel pole veel selge, kas samas mahus tõuseks hind ka lõppkliendi jaoks, kuna tootja kulud suurenevad.

Miks Google nii teeb?

Google muudab Euroopa Komisjoni poolt määratud hiigeltrahvi tõttu seda, kuidas Android töötab ning seadmetootjad peavad edaspidi maksma, et panna oma telefonidesse näiteks Play poe rakendus.

Siiani on seadmetootjatel olnud valik loobuda Google’i rakenduste kasutamisest, või paigaldada need kõik kohe tasuta telefoni. Nüüd peavad nad aga hakkama maksma.

Lisatasu eest on võimalik telefoni lisada äpid nagu Gmail, Google Maps või Play Store. Nende kõrval on võimalik tasuda lisada ka Google Search ja Chrome’i veebilehitseja. Ajalooliselt pole aga tootjad pidanud nende äppide eest midagi maksma, kuna otsingumootor ja brauser tõid Google’ile piisavalt raha sisse.

Euroopa Komisjon leidis aga, et kuna seadmetootjad pidid telefonidega kasutajale kaasa andma Google’i rakendused, siis rikub see konkurentsiseaduseid ning see tegevus tuleb lõpetada. Nüüd on tootjatel võimalik osadest Google’i teenustest, näiteks brauserist, loobuda.

Samuti võivad tootjad edaspidi ühest telefonist pakkuda erinevaid versioone, seega võiks Samsung teha Galaxy S9 mudeli, kust töötab operatsioonisüsteemina Ubuntu.

Pole vee teada, kui suured Google’i poolt nõutavad litsentsitasud on. On aga usutav, et enamus seadmetootjaid tasu ka maksavad, kuna ilma Play rakendustepoeta on telefoni kasutamine oluliselt raskendatud.

Google on Komisjoni otsuse ka edasi kaevanud, kuid kohtuvaidlus võib võtta aastaid, siis võib uus süsteem veel pikka aega töötada.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.