Gregor Sibold: “Palun jagage numbreid” ehk miks mu närvirakud pärast järjekordset jaanipäeva surevad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mingil veidral põhjusel olen ma liitunud umbes viie-kuue kogukonnagrupiga, mis on pidevalt, ja eriti peale jaaniaega, täitunud postitustega, kus otsitakse kadunud telefone. Nende kõrval on Facebooki ajajoon täitunud aga “sõprade” postitustega, kes kurdavad, et telefon on kadunud ja nüüd peaks kõik neile uuesti telefoninumbrit jagama.

Ma võiks kirjutada eepose sellest teekonnast, mille ma pean läbima, et mitte kirjutada sinna postituse all paar vängemat sõna varukoopiatest, olmelistest nutitarkustest ning teiste aja väärtustamisest.

Mul ei võta tükki küljest ära trükkida kommentaarikasti mõned numbrid, et mulle saaks võibolla helistada kunagi keegi, kes pole nüüdseks kolm aastat helistanud. Aga kuulge, miks ma peaksin? Miks ma peaks kulutama oma aega seetõttu, et keegi teine ei ole viitsinud ühel hetkel panna ühte linnukest, et kontaktid kuskile varundada? Ja oleks see asi ühekordne. See on nagu sõltuvus: kui korra tulnud, siis raske vabaneda ning ikka ja jälle on sama probleemi kütkes need ühed ja samad õnnetud.

Kerjajad saavad kinga

Pean andma au. Nende postituste hulk, kus keegi palub telefoninumbreid, on ajajoonel viimasel ajal vähenenud. Osalt kaaskodanike olmeliste nutioskuste paranemise tõttu, teisalt ehk seetõttu, et koos võõrviha õhutavate nimedega on sõbralistist aja jooksul kinga saanud hulgaliselt ka neid, kes pidevalt telefoninumbreid kerjavad.

Telefoni seadistades ei ole vaja teha kuigi paljut. Paremal juhul pole vaja isegi alla laadida rakendusi, kuna seda tehakse automaatselt. Seega tuleb veel välja valida endale meeldiv taustapilt, panna mõni tore helin ning klõpsata esimesed pildid. Kõige selle juures tuleks endale sisse harjutada ka komme lülitada sisse automaatne varundamine. Kui see korra tehtud, siis edaspidi hooletu.

Isegi kui pilveteenused, kus kontakte hoitakse, tunduvad kui potentsiaalne turvarisk, siis ei pea seal hoidma tundlikke andmeid. Kui ei soovi pilte pilves hoida, siis ei pea seda tegema. Ei pea sinna laadima midagi, mis mõjutab vaid sind. Kui pidev Facebooki-kerjamine mõjutab ka teisi.

Ole inimene.

Varunda palun kontakte.

Loe ka: Kuidas kontakte varundada, et need uue telefoni soetamisel ära ei kaoks?

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.