Uudis

Hädanumber 119: Iisraelis on nüüd kiirabi, mis aitab sul arvutit viirustest puhastada

Iisraeli küberhädaabikeskuse töötaja võtab vastu kõnet, kus helistajal on arvutiga probleem.Foto: Hans Lõugas

– “Appi, mu arvuti on lolliks läinud ja hiirekursor liigub täitsa omamoodi…”
– “Noh, kui oled hädas, helista 119!”

Sellise lühinumbri avas sel aastal Iisrael, et aidata inimesi, kelle arvutit on ootamatult rünnaud küberkurjategijad. Abiliin 119 on avatud ööpäev läbi seitse päeva nädalas täpselt nii nagu tavalised politsei ja päästeteenistuse häirekeskuse telefoniliinid.

“See on nagu 911 Ameerikas või 112, aga kübermurede puhuks,” rääkis Iisraeli riikliku küberdirektoraadi juht Yigal Unna.

“Tegu on tasuta teenusega ja kui inimene sinna helistab, saab ta ühendust riikliku arvutiturbe intsidentide meeskonnaga (CERT),” rääkis Unna.

Mis siis juhtub, kui inimene helistab 119? Nagu uut “küberkiirabi” tutvustav video demonstreerib, saavad CERTi spetsialistid üle võrgu hinnata arvutiga juhtunud intsidendi sisu ja tõsidust ning pakkuda nõu või abi sellega toime tulemisel.

Reklaamvideo põhjal haaravad kübereksperdid “tõsise rünnaku” puhul oma varustuse ja tulevad sündmuspaigale kohale nagu päästjad.

Annab esimesed märgid epideemia puhangust

Unna rääkis, et sellise abiliini avamine pole kasulik ainult tavakodanikele, vaid ka küberkaitsjatele endile.

“Me saame sellelt abiliinilt signaale, kui midagi suuremat on juhtumas. Meieni jõuavad võimaliku epideemia esimesed signaalid. Me saame niimoodi tuvastada “esimese patsiendi” ja epideemia puhangu ära hoida,” rääkis Unna Tel Avivis toimuval maailma ühel suurimal küberkaitse konverentsil Cybertech 2019.

Eestis on sarnase abiliini loomisest räägitud, aga seni pole seda tehtud. Riigi infosüsteemi ameti küberturbe juht Uku Särekanno ütles mullu intervjuus, et sellist liini Eestis avada ei plaanita.

“Päris infobürood me siiski teha ei kavatse ja kõigi päringute vastuvõtmine ja neile vastamine, see oleks tehnilise kompetentsi liigne raiskamine,” ütles Särekanno.

Ajakirjaniku reisikulud Tel Avivi kattis Iisraeli välisministeerium.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.