Uudis

Haridusministeerium e-spordist koolidest: õpilased peaksid olema loojad, mitte kasutajad

Mängijad osalemas mängurite üritusel "MängudeÖÖ". Foto: PM/Scanpix Baltics

Mitmel pool maailmas on e-sport koolides tavaliseks muutunud ning ka Eestis on osad koolid arvutimänge tundides kasutanud. Haridusministeerium leiab aga, et mänge võiks õpilased pigem ise luua, mitte neid lihtsalt kasutada.

“Küsimus on selles, kas samastada arvutimänge ja e-sporti ehk kas need aitavad õpilasel ühtviisi erinevaid ainealaseid või üldisemaid oskusi/teadmisi omandada. Kui jah, siis on see juba täna Eesti koolides võimalik ja toimiv. Näiteks on võimalik õppida nö rahatarkust läbi Rahamaa veebimängu, keemiat Minecrafti kaudu või siis ajalugu mõne usaldusväärse strateegiamängu abil,” sõnas haridusministeeriumi konsultant Margit Kapak.

Ta märkis, et on tõsi, et erinevad hoolikalt valitud ja usaldusväärse sisuga mängud aitavad kaasa laste meeskonnatööoskusele, enesedistsipliini arendamisele ja ka näiteks pingetaluvuse treenimisele.

“Järjest enam leitakse tõendust ka sellele, et arvutimängude mängimine aitab oluliselt kaasa laste võõrkeeleoskuse arendamisele. Samas on arvutimängud vaid üks viis ja võimalik õppevahend nende teadmiste ja oskuste omandamiseks,” sõnas ta.

Unustada ei saa ka ohte

Ta lisas, et Eestis on koolidele jäetud õppekava rakendamisel suhteliselt vabad käed. Õpetaja võib õppeviisi ja –vahendi valida lähtudes oma oskustest, õpilaste vajadustest, kooli võimalustest ning tõekspidamistest. “Haridus- ja teadusministeeriumi seisukohalt peame olulisimaks õpilaste endi IT lahenduste loomisele õhutamist – st et õpilased oleksid ise suunanäitajad ja ka mängutööstuses tegijad, mitte vaid kasutajad,” lausus ta.

Igasuguste digilahenduste kasutamisel on sarnased ohud. “Esiteks usaldusväärse mängu valik ja selle tasakaalustatud õpet teeniv kasutamine, õpilaste tervisega seonduvad küsimused (nt kehahoiak, silmad) ja ka õpilaste isikuandmete kaitse,” lausus Kapak.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.