Uudis

Harjumaal asuva gümnaasiumi küberrünnaku taga oli tõenäoliselt sama kooli õpilane

Arvepettus.Foto: Shutterstock

Juunis informeeris üks Eesti ettevõte riigi infosüsteemi ametit (RIA) seoses arvepettuse katsega, mille ettevõte suutis omakäeliselt ära hoida. Ettevõtte sõnul oleks eduka pettuse korral kahju ulatunud mitme miljoni euroni. 

Juuni lõpus üritati Eesti Maaülikooli matkiva kirjaga riigiasutustele, eraisikutele ja ettevõtetele levitada trooja pahavara. Tavapärasest rohkem oli küberintsidente haridusasutustega. RIA oletab, et ühe Harjumaa gümnaasiumi suunalise teenustõkestusründe (DDoS) taga oli sama kooli õpilane. 

Kolmel korral oli tülikaid tõrkeid pangateenuste kasutamisel 

RIA sõnul hakkasid küberkurjategijad jälgima ühe Eesti suurettevõtte meilivahetust Poolas asuva koostööpartneriga ning sobival hetkel võtsid nad meilivestluse üle ja palusid muuta arvel olevat kontonumbrit. 

“Õnneks kasutas Eesti ettevõte tõhusat meilifiltrisüsteemi, mille abil jõuti pettusekatsele kiiresti jälile ning ühtegi ülekannet libaarvete alusel ei tehtud,” teatas amet.

Kuna ettevõtte enda meilisüsteemis sisse murdmise jälgi RIA sõnul ei tuvastatud, on alust arvata, et kurjategijatel õnnestus kompromiteerida Poola koostööpartneri meiliserver. 

7. juunil nakatusid ühes Lääne-Eestis asuvas gümnaasiumis mõned arvutiklassi arvutid lunavaraga ning 9. juunil tehti neljakümneminutiline teenusetõkestusrünnak ühele Harjumaa gümnaasiumile. Kummalgi intsidendil suurt mõju ei olnud ning RIA sõnul võib oletada, et nende taga oli mõni sama kooli õpilane. 

11. juunil jäid üheks tööpäevaks toppama ühe kommertspanga rahaülekanded Balti riikides, päev hiljem esines kolme tunni jooksul probleeme teise panga maksetega ning 16. juuni pärastlõunal oli pooleteist tunni jooksul häireid sama panga maksekaartide kasutamisel. Ühelgi juhul ei olnud probleemide põhjustajaks küberrünnak, vaid tegemist oli süsteemi tõrgetega. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.