Uudis

HOIA äpp suudab nüüd pea kaks korda enam lähikontaktseid tuvastada

HOIA äpp mobiilis.Foto: Kuvatõmmis/Sotsiaalministeerium

Uuendatud HOIA äpp leiab üles ligi kaks korda rohkem lähikontaktseid. Varasemalt leidis rakendus üles 35% tegelikest kontaktidest, uuenduse järgselt 66%.

Terviseameti nakkushaiguste osakonna spetsialisti Kerstin-Gertrud Kärblase sõnul kasutab rakendus kaardistamiseks Bluetooth Low Energy raadiosignaale, mõõtes kahe telefoni vahelise signaali tugevust ning kestust. „HOIA esimeses arendusfaasis võeti aluseks 2020. aastal Šveitsi tehtud mõõtmised. Sel aastal tehti ulatuslikud katsed Ameerikas ja Inglismaal ning arvutati signaalitugevused, millega on võimalik registreerida lähikontakte senisest paremini. Arvestades Eesti kõrget nakatumist, on oluline tuvastada võimalikult palju lähikontaktseid,“ sõnas ta.

Kärblase sõnul loob HOIA äpp olulist lisandväärtust terviseameti tööle, sest suudab tuvastada kontaktid, keda nakatunu ise ei tunne või ei mäleta. Rakenduse eesmärk on teavitada koroonaviirusesse nakatunute lähikontaktseid ja anda neile sellega ka esmased suunised, kuidas edasi käituda.

„Rakendust kasutades on võimalik anda oma panus nakkuste arvu vähendamisele Eestis. HOIA on üks mitmest vahendist meie tööriistakastis selle viiruse leviku piiramiseks,“ lisas ta.

HOIA aluseks olevaid tehnoloogiaid arendavate Apple, Google ja Šveitsi EPFL ülikooli teadlastega oleme jõudnud uute seadistusteni, mis võetakse rakenduses kasutusele sellest nädalast.

Uute Bluetoothi parameetritega rakenduse versioon on 1.3.6.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.