Uudis

Hoiatus: Google’i äpipoest leiti tuhandeid pahavaraga nakatunud võltsrakendusi

Google Play poest leiti hulk reklaamvaraga nakatunud äppe.Reuters

Sydney ülikooli teadlased analüüsisid koostöös küberturvalisusfirmaga Data61-CSIRO üle miljoni Google Play poes saada oleva Androidi-äpi ja leidsid, et ligi 49 000 neist on võltsäpid, mis matkivad populaarsete rakenduste kujundust ja funktsioone.

Neist omakorda 2040 äppi sisaldavad endas pahavara, kirjutab ComputerWorld.

Uuringu üks autoritest, Sydney ülikooli teadlane Suranga Seneviratne ütles, et võltsäpid võivad ära lollitada isegi taibukamad nutitelefonide kasutajad.

“Google’i äpipoodi saab oma rakenduse lisada põhimõtteliselt igaüks ja seega on ka suur oht, et kasutajad satuvad pahavara otsa,” rääkis ta.

Kõige rohkem matkitakse just populaarseid telefonimänge nagu Temple Run, Free Flow ja Hill Climb Racing. Selliste äppide puhul on suur ka oht, et kasutaja sisestab sinna oma isiklikke andmeid või lubab rakendusel enda andmetele ligipääsu. Seetõttu võivad kurjategijad läbi võltsäppide lihtsasti su andmetele ligi pääseda ja neid ära kasutada.

Kuidas siis sellised rakendused ära tunda? Kindlasti tasub jälgida, kui palju konkreetset äppi alla laetud on. Kui näiteks Facebooki äpil on ainult 100 000 allalaadimist, siis on see kindel punane lipp, et tegemist pole päris õige asjaga.

Samuti vaata üle, kas antud rakendus on ikkagi ametlikult konkreetsel platvormil välja antud. Tihtipeale panevad pätid Google äpipoode selliseid rakendusi, mis on ainult Apple’i telefonidele olemas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.