Uudis

Huawei lubamine või mittelubamine Eesti 5G-võrkudesse jääb saladuseks

Telia avab täna 5G-võrgu, aga mitte päris veel õigel kujul.Foto: Scanpix

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium veeretas hiljuti maailma kõige põletavama 5G võrke puudutava küsimuse tarbijakaitse ja tehnilise järelevalveameti (TTJA) kätte, mis peab nüüd riigi infosüsteemi ameti (RIA), kaitsepolitseiameti (KAPO) ja välisluureameti kaasabil otsustama, kas sideettevõtted tohivad Eestis 5G võrke luues kasutada Huawei seadmeid või mitte.

Kuigi meediast on juba korduvalt käinud läbi info, et riik on justkui otsuse langetanud ning Huawei seadmeid ei lubata kasutada, siis ametlikult ei soovi seda ükski osapool välja öelda.

Varem Huawei osas väga konkreetset joont pidanud RIA ei ütle 5G osas, vähemalt avalikult, midagi ning KAPO lisab sellele teavele juurdepääsupiirangu ehk info salastatakse.

KAPO salastab Huaweid puudutava info

Tõenäoliselt on Eestis Huawei seadmete lubamise või mittelubamise küsimus 5G-võrkude puhul üle paisutatud kuna kolmest suurest sideoperaatorist on meil vaid üks, mis on seni Huawei seadmeid kasutanud. Kas ka see üks, Elisa, soovib 5G puhul üldse Huaweid kasutada ei ole veel vähemalt avalikult teada.

Kuigi RIA ütles mullu detsembris esimest korda avalikult välja, et riigivõrkudes ei tohiks Huawei seadmeid kasutada, siis 5G-d puudutavas küsimused hakkab ameti peadirektor Margus Noormaa keerutama öeldes, et nad ei välista seadmeid, kui selleks ei ole põhjendatud alust ning nad käsitlevad iga seadmega kaasnevaid riske eraldi.

Pärides kommentaari KAPOst ütleb ameti pressiesindaja Harrys Puusepp, et nad annavad küsimuse osas küll TTJA-le sisendi, kuid kuna see on juurdepääsupiiranguga teave, siis seda ei hakata avalikult tiražeerima.

Välisluureamet jättis 5G-d ja Huaweid puudutavatele küsimustele vastamata, millest saab eeldada, et sarnaselt KAPOle ei soovi nad seda teemat avalikult kommenteerida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.