Huawei Mate 30 Pro: kui hea on telefon, mida Eestist osta ei saa?

Huawei Mate 30 seeriat Eestis veel ei müüda.Foto: Scanpix

Paljude asjadega on nii, et nende olulisusest ei saa aru enne, kui neid enam pole. Huawei Mate 30 tõestab, et Google – meeldigu või mitte – on üks neist asjadest. Vähemalt nende jaoks, kes ei ela juhtumisi Hiinas.

Sest Hiina on hetkel ainuke maa, kus Mate 30 Pro-d osta saab ja seda ostetakse palju. Kui Huawei numbreid uskuda (mida võib-olla ei tohiks teha,) müüdi kõigest esimese kolme tunniga miljon telefoni.

Kuidas seda telefoni on kasutada ilma Google’i teenusteta, sellest saab pikemalt lugeda siit.

Aga olgem siiski optimistid – kui härra Trump suudab Huaweiga ära leppida, pole võimatu, et ka meie saame Mate 30 Prod kohalikust poest osta. Või otsustab Huawei selle kas või praeguses versioonis mujal maailmas müügile tuua. Või leidub julgeid, kes seda Hiinast tellida tahavad.

Kena labidas nagu ikka

Tuleb tunnistada, et Mate 30 Pro on kena välimusega telefon. Muidugi on tegemist labidaga, sest esipaneeli moodustav 6,53 tollise diagonaaliga OLED-ekraan on 6,53 tollise diagonaaliga ehk mitte just väike. Aga mõiste kumer ekraan saab igatahes uue tähenduse, sest ekraani servad sõna otseses mõttes voolavad lauale. Waterfall display, nagu öeldakse.

Parema külje tagumisse serva on mahtunud ainult lukunupp, helitugevuse muutmiseks tuleb teha topeltpuudutus telefoni (see tähendab ekraani) servale, siis ilmub liugur, mida haptiliste värinate saatel libistada. Mõte ja teostus pole pahad, aga veel toredam oleks, kui teise puute järgi ei peaks enam näppu tõstma, et virtuaalne liugur välja ilmuks. Ja muidugi tekib telefoni horisontaalselt kätte võttes küsimus, et kus on helitugevuse nupud nüüd?

Nagu selgub, tuleb topeltpuudutada ja silitada ikka pikemat serva, aga liugur kuvatakse millegipärast küljele – nii et tarkvara viimistlemises veel arenguruumi on.

Huawei nimetab enda uue telefoni ekraani Waterfall display’ks.

88-kraadi võrra painutatud ekraaniservad näevad vaieldamatult ägedad välja, aga käes tundub Mate 30 üksjagu libedam ja massiivsem võrreldes eelkäija Mate 20 Proga – olgugi, et erinevused mõõtudes ja kaalus on marginaalsed. Vastu kätt puutuv ekraaniserv aga mingeid valepuuteid ei tekita, nagu karta võiks. Loomulikult on Mate 30 täiesti vee- ja tolmukindel.

Sälk ekraani ülaservas on lai, seal on lisaks tavakaamerale ka IR-sensor näotuvastuseks. Näotuvastus toimib hetkega, nii valges kui pimedas. Nobedalt toimib ka virtuaalne sõrmejäljesensor ekraani allservas. Ekraani resolutsioon on Mate 20 Pro omast küll väiksem – igati mõistlik, sest ega palja silmaga pikslite vähenemisest aru küll ei saa. Ekraan toetab ka Huawei M Pen-i kuni 4096 vajutusastmega.

Kõlarit sälgu sees enam pole, nüüd vibreerib ekraani pind – nii nagu P30 Pro-l. Kõnede heli on igati okei, aga stereoheli on pigem mono, sest käed-vabad režiimis ekraanikõlar kuigi kuuldav pole ning valdav osa helist kostub allservas olevast päris-kõlarist. Heli spekter on aga väga hea ning tüsedust jagub telefonikõlari skaalal üllatavalt palju, kui just näpp kõlariaukude ette ei satu.

Sees on Android, aga mitte Google

Tavakasutuses on Mate 30 Pro nagu ikka üks Android-telefon, sest seal sees on Android 10 koos Huawei EMUI 10 kasutajaliidesega. Mis on igati käepärane ja meenutab paljuski iPhone’i – nagu EMUI eelnevadki versioonid. Näiteks otsingu avamiseks tuleb ekraanil alla viibata, vasakust servast paremale viibates saab “tagasi” ja altservast üles viibates ja näppu ekraanil hoides avanevad aktiivsed äpid.

Tavapärase automaatse ekraanikuva keeramisel läheb Mate 30 Pro teistest tänastest nutitelefonidest ühe väga loogilise sammu võrra edasi – kujutist hoitakse alati vaataja silmade suhtes õigesti. Kui on näiteks soov külili diivanil lesides ekraani vaadata, siis ei keera kujutis end maastikuvaatesse, sest telefon on ju ka koos vaatajaga “pikali”.
Ekraanitõmmist saab aga teha nüüd ka nii, nagu haaraks telefoni eest õhust pildi pihku – sõrmed sirgu, siis käsi rusikasse, käib klõps ja ekraanikuva ongi salvestatud. Õhust peaks saama ka pilti kerida, aga peab tunnistama, et seda viibet oli praktiliselt võimatu selgeks saada.

Töömälu on 8 GB ja uus kiibistik Kirin 990 skoorib Antutu testis üle 440 000 – igati soliidne näitaja. Juba Mate 20 Pro 4200 mAh aku pidas vastu erakordselt kaua, Mate 30-sse on mahutatud aga 4500 mAh aku. Tavakasutuses pole võimatu ka kolm päeva hakkama saada ja pidevalt asju tehes jätkus akust ka väga pikaks päevaks.

Väga kiire kiirlaadmine

Juhtmega laadimise maksimaalne võimsus on 40 vatti ja juhtmevabalt 27 – võrdlusena võib mainida, et iPhone 11 Pro juhtmega laadimise maksimaalne võimsus on 18 vatti.

Põhikaamera näitajad on samad P30 Proga – 40 megapiksline 1/1,7” sensor ja f/1,6 avaarv. Ülilainurk-kaamera taga on täiesti uus 1/1,54” 40 megapiksline sensor, vaatenurk on aga marginaalselt kitsam – 18 mm vs P30 Pro 16 mm. Teleobjektiiv on kolmekordse suumiga (põhikaamera suhtes), f/2,4, 80 mm ja 8 megapiksline 1/4” sensor. Ei puudu ka kaugusinfot talletav ToF-sensor. Leica optikaga kaamerad on paigutatud tumeda ringi sisse, nii et ka fotoaparaati meenutava tagakülje lahenduse kohta ei saa midagi pahasti öelda.

Mate 30 Pro lubab videot salvestada 256-kordse aeglustusega.

Tavarežiimis salvestuvad fotod 10 megapikslistena, aga võimalik on ka kasutada maksimaalset resolutsiooni.

Pole ilmselt vaja lisada, et Mate 30 Pro teeb väga häid pilte. Nii päeval kui öösel. Pimedas saab enamasti hakkama tavarežiimigagi, aga kui on sooviks pilkane pimedus värviliseks postkaardiks muuta, tuleb appi öörežiim.

Portreede juures tuleb Mate 30 Pro ToF sensor uskumatult hästi toime ka väikseimate objektide kauguse hindamisega, isegi üksikud juuksekarvad on pehmel taustal teravad.
Kõik kaamerad on optilise stabilisaatoriga ja vaatamata telekaamera väiksemale suumile (võrreldes P30 Pro-ga), on Mate 30 fotod seniste mobiilide suumkaamerate skaalal kõige detailsemad (sama suurenduse juures).

Video suurimaks resolutsiooniks on loomulikult 4K ja kaadrisageduste valikus on 30 ja 60. Kui aga aeg-luubis video senine tippmark mobiilide skaalal on 960 kaadrit sekundis ehk 32 kordne aeglustus (Sony ja Samsung), siis Mate 30 võimaldab kuni 256 kordset aeglustust, mis tähendab kaadrisagedust 7680! Okei, resolutsioon on sellisel juhul küll HD, mitte FullHD, aga ikkagi – taolist aeglustust ei paku selles hinnaklassis mitte ükski teine seade, kaasa arvatud fotoaparaadid.

DXO Mark hindas Mate 30 Pro kaamerate summaarset kvaliteeti seni kõrgeima mobiilidele antud hindega, parim tulemus oli särituse, autofookuse ja müravähesuse eest. Dünaamika ja video osas on Samsung Galaxy Note 10+ DXO Marki arvates natuke parem ja pildiartefaktide vähesuse eest saab veidi kõrgema hinde iPhone XS Max.

Võiks olla maailma parim telefon

Tuleb tunnistada, et nii välimuselt kui sisult on tegemist erakordselt veenva seadmega, mis võiks kindlasti kandideerida maailma parima nutitelefoni tiitlile. Seda enam tekib konspiratiivteoreetiline mõte, et kogu see spioneerimise jutt on hea ettekääne, et Huawei käsi väänata.

Olgu selle Hiinaga kuidas on – muidugi võiksid seal paljud asjad olla hoopis teistmoodi, aga vaevalt need asjad ühe telefoni kiusamisega paremuse suunas muutuvad. Praegu paistab see küll nii, et vaba maailma etalon on asunud poliitikaga reguleerima hoopis tehnoloogilist konkurentsi oma koduõuel.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.