Uudis

Huawei tuletab ministrile meelde, et turult kõrvaldamine võib rikkuda Eesti ja Hiina suhteid

Justiitsminister Raivo Aeg (vasakul).Foto: Ronald Liive/Geenius Meedia

Eesti advokaadibüroo vahendusel saatis Huawei kirja justiitsminister Raivo Aegile, kus puudutati IT-ministri algatatud määruseelnõud, mille kehtima hakkamisel saaks teoreetiliselt keelata sideoperaatoritel 5G ning teiste tehnoloogiate puhul Huawei või teiste tootjate seadmete kasutamist.

Alles eelmisel nädalal kohtus IT-minister Kaimar Karu Huawei esindajatega superministeeriumi hoones. Justiitsministrile saadetud kirjas toetab Huawei ministri seisukohta, mille kohaselt peab Aeg tootjapõhist 5G keeldu põhiseaduse vastaseks.

Lisaks sellele, et Huawei avaldab kirjas soovi Aegiga kohtuda tõi vandeadvokaat määruseelnõu kohta välja neli tähelepanekut.

Huawei tahab Aegiga kohtuda

Lisaks kommunikatsioonibüroodele, Huawei sõnumeid ajakirjanikele on võimaliku 5G keelu küsimuse tõstatumisel vahendanud kaks kohalikku kommunikatsioonibürood, on Huawei Eestis palganud ka advokaadibüroo COBALT, mille vandeadvokaat Sten Luiga saatis justiitsminister Raivo Aegile detailse kirja, kus avaldab Huawei nimel soovi ministriga kohtumiseks.

Lisaks on kirjas tähelepanu juhitud neljale punktile, mis on kõik väga detailselt lahti kirjutatud. Peaasjalikult tuletatakse kirjaga meelde Huawei seisukohti, mille on ettevõte varasemalt juba valitsusele edastanud.

Huawei leiab, et määruseelnõu puhul puudub majanduslik mõjude hinnang, see on vastuolus Euroopa Liidu õigusega ning eelnõuga loodav kooskõlastusmenetlus peab olema kaalutud ja sätestatud seaduse tasandil.

Lisaks tuletatakse kirjas meelde 1994. aastal jõustunud Eesti ja Hiina vahelise lepingu artikkel 3, mis sätestab, et kummagi lepingupoole investeerijate poolt tehtavad investeeringud ja nende investeeringutega seotud tegevus saavad ausa ja võrdse kohtlemise osaliseks ning on kaitstud teise lepingupoole territooriumil.

Advokaadibüroo toob välja, et Huawei turult kõrvaldamise näol võib olla tegu võimaliku välissuhete rikkumisega.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.